понеделник, април 29, 2024

Групировката ТИМ купи къмпинг Градина

Date:

Сподели новината.

Листваният в Лондон фонд Black Sea Property, който индиректно се свързва с групата Химимпорт, ще вложи до 3.5 млн. евро за да придобие къмпинг Градина до Созопол. Средствата са набрани чрез увеличение на капитала на фонда, записано в по-голямата си част от досегашните акционери. Това, както и намерението за покупка на имот по българското Черноморие, става ясно от съобщение на купувача до инвеститорите от 19 декември 2017 г.. А самата сделка за 100% от капитала на дружеството Къмпинг Градина вече е финализирана с договор от същата дата и отразена в Търговския регистър. Реална смяна на контрола няма, като и досега ваканционния имот се свързваше косвено с Химимпорт. Самата Химимпорт е титулната фирма на групировката ТИМ.
 

През октомври 2017 г. фонда придоби някогашната централа на ТБ Биохим от Уникредит Булбанк срещу 10.5 млн. евро чрез дъщерното си дружество БСПФ България. Покупката беше финансирана отчасти с увеличение на капитала на фонда и отчасти с кредит от банката продавач на имота.

Морска инвестиция

В съобщението за успешното приключване на увеличението на капитала само се посочва, че следващият актив, в който Black Sea Property ще инвестира, вече е избран. “В случай че инвестицията не бъде приключена, което е малко вероятно, бордът на директорите ще търси възможности за алтернативни инвестиции”, се посочва в документа.

Тази сигурност очевидно е била напълно оправдана и още в същия ден има подписан договор между дъщерното на Black Sea Property “БСПФ проджект 1” и досегашния собственик – “Сънрайз клуб”. В прикаченото копие на документа в Търговския регистър цената е заличена, но в съобщението на фонда се казва, че смятат да използват нетните постъпления от увеличението – около 3.5 млн. евро, за тази цел. Паралелно със сделката капитала на “Къмпинг Градина” е увеличен от новия собственик с 6.6 млн. лв., които вероятно ще отидат за погасяване на кредита от дъщерната на “Химимпорт” Централна кооперативна банка.

Без съществена промяна

Реална смяна на контрола няма, тъй като и досега контролът над имота се свързваше със същата група не само по линия на обслужващата финансова институция. Най-големият в България къмпинг Градина беше приватизиран през 2000 г. от контролираната от Николай Банев Хелио тур-с. Заради ненапълно платена цена и глоби Агенцията за приватизация завежда дело, което като крайно през 2012 г. печели и го продава чрез съдебен изпълнител. Така къмпингът е придобит от близкия до Химимпорт  Холдинг Нов век срещу1.7 млн. лв. В края на 2013 г. той е прехвърлен на Сънрайз клуб, което от 2009 г. е наемател на едноименния ваканционен комплекс, собственост на “Болкан енд сий АДСИЦ. Цената на сделката тогава е 5 млн. лв., като тя е финансирана с десетгодишен кредит от ЦКБ при 5% лихва. В добавка банката отпуска на “Сънрайз клуб” и овърдрафт за оборотни средства с лимит до 16.8 млн. лв. А двете дружества са заложени в банката, като са оценени на 1.2 млн. лв. (Сънрайз) и 3.36 млн. лв. (Градина).

Собственик на Сънрайз клуб по време на сделката е варненския социално слаб гражданин Галиан Терзийски, а през май 2014 г. дружеството (заедно къмпинга и заемите) е прехвърлено при цена 5 хил. лв. на Гълъбин Борисов. Тогава справка на Капитал в LinkedIn профила му показа, че от 2009 до 2013 г. е началник на охраната на Проучване и добив на нефт и газ – дъщерна компания на Химимпорт. А преди това от април 2004 г. до май 2009 г. е бил началник на мобилните охранителни групи на “Тим” ЕООД. Охранителната фирма сега е пререгистрирана в ЕАД, което е собственост на “Инвест кепитал мениджмънт” (с предишно име Тим клуб). В него съдружници са изпълнителните директори на Химимпорт Иво Каменов и Марин Митев.

Със средства от собствениците

Увеличението на капитала на Black Sea Property за финансиране на сделката е с 352.8 млн. нови акции по 0.01 евро всяка. Също както и предишното, в по-голямата си част то е записано от част от настоящите инвеститори – Mamferay Holdings и Нео Лондон капитал. Като нов акционер влиза управляващото дружество Капман асет мениджмънт”, което след увеличението има 8.27%.

Най-голям акционер остава регистрираната в Кипър компания Mamferay Holdings. Тя е собственост на имотния консултант на Black Sea Property Феникс капитал холдинг. Вписванията при Феникс се правят от Велислава Балтова, която също е съдружник в Прайм лега консулт, член на борда на ЦКБ риъл истейт фонд, и прави вписвания и на редица компании от групата, включително на самата Химимпорт. А в управлението на компанията влизат дългогодишни служители на Прайм лизинг – бившата компания на Erste Имморент, която беше купена със заем от ЦКБ от близка до холдинга компания. Mamferay е участвало с 1.08 млн. евро в новото увеличение на капитала и делът му вече е 29.76%.

Над половината от средствата в увеличението идват от Нео Лондон капитал – 2.12 млн. евро. Дружеството влезе като акционер в Black Sea Property през октомври. Сега участието му се увеличава от 17.5% до 29.31%. Нео Лондон капитал наскоро излезе на фондовия пазар в България, като набра близо 10 млн. лв. при борсовия си дебют, а като големи инвеститори влязоха близки до Химимпорт компании и фондове.

Управляващото дружество “Компас инвест”, което допреди увеличението притежаваше 23.78% от акциите на Black Sea Property, не е участвало в записването на новите книжа и делът му пада до 17.17%. Компанията няма формални връзки с Химимпорт, но сред най-големите инвеститори във взаимните й фондове са пенсионните фондове от групата – Съгласие и ЦКБ-Сила.

Доскорошният най-голям акционер в листвания в Лондон фонд – Номоканон 2000, не е участвал и в това увеличение на капитала, като от Black Sea Property съобщават, че след него компанията вече не е пряк инвеститор, но има непряко участие от 2.56% чрез дела си от 8.76% в Нео Лондон капитал. Номоканон 2000 е собственост на Владислав Донев, но името му периодично се появява в сделки около Химимпорт.

Според инвестиционната стратегия на Black Sea Property фондът има интерес към проблемни жилищни проекти в големите български градове (София, Пловдив, Варна и Бургас), които са завършени или са през завършване и могат да генерират приходи в рамките на 12 месеца от първоначалната инвестиция; към търговски сгради, главно в София, с възможности за подобряване на заетостта чрез активно управление на актива; към хотели и ваканционни имоти с възможности за подобряване на дейността и оптимизиране на разходите; както и към вложения в компании в затруднено положение или проблемни активи, които се нуждаят от преструктуриране и имат потенциал за растеж

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...

Цената на петрола спада заради Китай и САЩ

Цената на петрола завършва "на минус" през изминалата търговска...