четвъртък, май 2, 2024

Завод за текстил е най-големият работодател в Габрово

Date:

Сподели новината.

2019 е поредна тежка година за производителите на платове и дрехи. Сумарните приходи на 15-те най-големи компании за текстил и облекло растат със скромните 1.77% и едва надхвърлят 1 млрд. лв. Седем фирми отчитат по-ниски обороти, като понижението е символично при секторния лидер “Е. Миролио” (под 1%) и най-високо при “Куш мода” (-37%). Две дружества (“Балкантекс” и “Ембул инвестмънт”) продължават да работят на загуба, която обаче се свива. Намаляваща печалба отчитат пет компании, но четири постигат двуцифрени ръстове на финансовия резултат, а габровската “Мак” отчита дори трицифрен скок.

“Икономическата криза в сектора се усети още през пролетта на 2019 г. и изпревари COVID кризата. Още оттогава започна задържане и намаляване на поръчките на облекла поради липса на потребление и на средства при крайните потребители. Налице е свръхзадлъжнялост между фирмите в сектора, забавяне на плащанията, ограничения в кредитния ресурс. Във всички държави имаше ключови играчи – възложители на поръчки, които фалираха заради намаляло потребление, неразумно управление, свръхзадлъжнялост”, коментира за “Капитал” Радина Банкова, председател на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил.

А започналата дълбока криза в търговията с облекла заради пандемията чертае критична година за шивашкия бизнес. Секторът от години ставаше неатрактивен за нискобюджетните модни дрехи основно поради растящите заплати. Сега тестът може да е и фатален за някои производства.
Познато трио на върха

Приходите на традиционния лидер в секторната класация – “Е. Миролио”, надхвърлят 239 млн. лева през 2019. Дългогодишният италиански инвеститор с български паспорт притежава седем текстилни фабрики в Сливен, три в Ямбол и една в Свищов. Част от групата е багрилeн цех в Италия, фабрика за конфекция в Котел (в отделно юридическо лице), както два завода в сръбските градове Пирот и Димитровград. След сделка с гръцките собственици Едоардо Миролио придоби и модната марка DiKa, която се продава в осем фирмени магазина в страната, а също и във Франция, Румъния, Грузия.

Продължаващите регулярни инвестиции са част от бизнес стратегията на дружеството. Само за миналата година те надхвърлят 11 млн. лв. и са насочени към подмяна на машини и оборудване, нови продукти, изграждане на пречиствателна станция във фирмената фабрика в Сливен.

Габровската фирма “Дзалли” е също италианска инвестиция. Тази година компанията, която е най-големият работодател в региона, се изкачва с една позиция нагоре и заема второ място в класацията. Дружеството е част от групата “Калцедония”, Италия, като компанията майка е “Калцедония холдинг” (Calzedonia Holding), Италия. Основната дейност на фирмата е производството и продажбата на облекла за италианските търговски марки Intimissimi, Tezenis, Calzedonia, Falconeri, Atelie Eme.

“Приходите от продажби в дружеството са се увеличили през 2019 г. спрямо 2018 г. с 29.8% в стойност и с 24.5% в натура”, посочиха за “Капитал” от “Дзалли”. От компанията обясняват възходящата тенденция с увеличеното възлагане на поръчки към външни подизпълнители от различни региони на България. “През 2019 средносписъчният персонал на дружеството е 1033 души. Почти толкова са и работниците от българските фирми подизпълнителки, които работят по поръчки за “Дзалли”, коментираха от фирмата.

Кои 300 дружества намират място сред корпоративните лидери в страната според размера на приходите си за 2019 г. и в каква кондиция влизат в оказалата се неочаквано кризисна 2020 г.?Отговорите на тези въпроси дава традиционната годишна класация на местните гиганти “Капитал 100”.

В челната тройка е и “Зюдволе груп Италия клон Булсафил”, която обаче слиза от второ на трето място в секторната класация. До октомври 2015 фирмата беше италианска собственост, но дружеството майка Safil продаде бизнеса си на Südwolle – Германия. Две години по-късно италианската “Сафил” смени името си на “Зюдволе груп Италия”, което доведе до поредна промяна на наименованието и на българския клон. Пловдивският завод е вторият по големина в групата след този в Китай. Фабриката на българското дружество, което произвежда камгарни (от дълговлакнеста вълна) прежди, е в с. Скутаре, община Марица. Фирмата отчита близо 13% спад на приходите през 2019, но почти двоен ръст на печалбата, достигаща близо 2.5 млн. лв.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Курсът на еврото продължава да се понижава

Курсът на еврото днес продължи да се понижава, след...

Средна Европейска Класа започва срещи за формирането на широко надпартийно обединение

След всички предложения, които бяха отправени към Средна Европейска...

Германо-швейцарска компания налива още милиони в Добрич

C пълeн ĸaпaцитeт paбoти paзшиpeниeтo нa зaвoдa зa гъвĸaви...