сряда, май 1, 2024

В национална катастрофа ли сме? Втора година армията- без храна и напитки!

Date:

Сподели новината.

“Чорба каша. чорба каша- топъл хляб” е старо армейско подканяне за прясна закуска, топъл обяд и вкусна вечеря във военната столова при отслужаване на дълга към Родината. Същата тази Родина в продължение на две години и малко, е оставила цялата армия без храна и напитки. Столовите са заключени катинари, а те вече започнаха вече да ръждясват, особено във военноморските поделения където влагата е повечко.

Съвсем отделен е въпроса, че много от тези столови са с прясно ново оборудване, ремонтира са с обществени средства. И каква стана тя? Заради лобистки интереси кой да бъде основния доставчик на хранителни продукти, Въоръжените сили са като след национална катастрофа. Диетата- образно е 24- часова в уж натовската армия. Това споделят и се възмужават под сурдинка мъже и жени под пагон. По принцип между 10 и 15 лева е дневния порцион на човек и яденето бе на корем. Отделен е въпроса, че се е поднасял например растителен кашкавал в устите на армейците, а се изписвал като разход за кашкавал БДС стандарт- на квадрат.

“Хапката” е тлъста, интерсите също. Така и не стана ясно, какво стана с разследването спрямо стария доставчик. Договорът с него отдавна изтече. “Нямам думи. Носим си от вкъщи храна, сандвичи в кутии и салфетки. Разнасяме ги насам- нататък като на запаса едно време. Даже по зле защото това упражнение излиза по- скъпо. Какво толкова не могат да поделят незнам. Ами да я разбият тази огромна обществена поръчка за различните подразделения- Сухопътни, Военновъздушни, флота и да заприличаме малко от малко на нормална армия. После се чудим защо има дефицит откъм числен състав. Ей заради такива неща” споделят матроси, държащи да запазят анонимност. Сагата с храните и напитките във Въоръжените сили започна от есента на 2014 година.

 

Ето и предисторията: Пускането на процедурата е през ноември 2014 г. и се прави няколко месеца преди приключването на голяма част от старите договори през март 2015 г. и се случва в разумен срок, за да не остават военните клубове и почивните бази конкретно, без доставки на храна. След серия от обжалвания пред КЗК и сигнали до възложителя от страна на фирмите Филикон 97 АД, Фантастика 2002 ЕООД и Ес ен Ди Корпорейшън ЕООД, процедурата е спряна окончателно на 27 април 2015 г., след като решение на Върховния административен съд от 20 април 2015 г. оставя в сила решението на КЗК, че откриването на поръчката от страна на ИА “ВКВПД” е незаконосъобразно. Междувременно, още на 9 януари 2015 г. с решение изпълнителната агенция е открила нова процедура – за договаряне без обявление, която отново е спряна след обжалване пред КЗК. На 21.01.2015 г АОП издава становище за предварителен контрол по чл. 19, ал.2, т. 24 от ЗОП, с което се заключва, че „Изборът на процедура е незаконосъобразен” и в този случай. Така в средата на март 2015 г., когато изтича и последният договор за доставка на хранителни продукти и напитки за нуждите на хотелите и почивните домове, управлявани от ИА “Военни клубове и военно-почивно дело”, няма активна обществена поръчка за нови доставчици.

По устна заповед на изпълнителния директор на агенцията Валентин Гагашев обаче всички почивни станции и хотели трябва да се снабдяват с продукти по свое усмотрение, според добре запознати източници на News.bg. Така на практика те започват да изразходват публични средства без обществена поръчка и без договор, като закупуват стоки включително и от фирми, участвали в провалилите се процедури. През април се случва още нещо – ИА „Военни клубове и военно-почивно дело”, които през последните 5 години сами са правили процедурите за обществени поръчки за хранителни продукти, решава, че всъщност няма административен капацитет да прави това. Изпълнителният директор Валентин Гагашев подписва споразумение с министъра на отбраната новата поръчка за доставки на хранителни продукти да се обяви от дирекция “Инвестиции в отбраната” с директор Венислав Цанов съвместно с поръчката за доставка на храни за Българската армия, където всички досегашни договори изтичат на 14 юни 2015 г.

Нова поръчка така и не е обявена все още, но дори и да бъде пусната такава преди 14 юни, срокът за нейното провеждане е около три месеца, ако няма обжалване. В случай на обжалване, може да продължи и над шест месеца. След приключването на договорите военнослужещите, охраняващи военни обекти, ще останат без храна. От това ще бъдат засегнати директно над 10 000 души. Идеята на министерството е да им дадат пари, а те да си носят храна от вкъщи – практика, която е прилагана и в миналото и е водила до инциденти. От официален документ на сайта на военното министерство (http://www.md.government.bg/bg/doc/tema/UcheniaBA/20141229_ucheniaBA_2015.pdf) се вижда, че само през юни български военнослужещи ще вземат участие в няколко учения с международно участие на територията на страната, включително и най- големите учения в БА на полигоните в Ново село, Корен и Шабла. Според стандартите всички участници трябва да се хранят по 3 пъти дневно, но същевременно след 14 юни МО няма да има доставчик на хранителни продукти. Ако Министерство на отбраната вземе решение да прекрати изцяло храненето на военнослужещите в поделенията, би трябвало част от столовите да бъдат затворени и освободени щатните готвачи и кухненски работници, недоумяват запознати с проблема.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...

Цената на петрола спада заради Китай и САЩ

Цената на петрола завършва "на минус" през изминалата търговска...