вторник, май 7, 2024

Тютюневата промишленост в Никарагуа процъфтява

Date:

Сподели новината.

Макар пурите да са запазена марка на Куба, Никарагуа също може да се похвали с нарастващата си репутация като производител на тютюн.

Страната се превърна в голям износител и работодател, благодарение на голямото търсене, основно от САЩ. Естели, район в северната част на държавата, има тропически климат и благоприятна почва за отглеждането на тютюневи плантации. Голяма част от фермерите пък са се сдобили и с кубинското ноу-хау. Случило се е така, защото много от фирмите тук са собственост на семейства, които са емигрирали от Куба, разказва Хуан Игнасио Мартинес, ръководител на Никарагуанската камара на производителите на тютюн.

“Почвата е с вулканичен произход и е много подходяща за всякакъв вид реколта, особено тютюн, който тук расте с големи листа, силен вкус и чудесен аромат“, разказва той.

В страната оперират 27 големи компании, притежавани от американци и европейци, както и 60 по-малки местни фирми. Тази активност е привлякла работници от цялата страна. Сред тях е Исабел Рамос, чийто семейство напуска обеднялото село Мура и идва в Естели преди 17 години. Тя, нейните родители и трима братя, заработват около 900 долара на месец.

“Ако не беше тютюна, аз щях да работя като готвачка за нищожните 50 долара на месец“, казва 31-годишната майка на двама тийнейджъри.

В никарагуанската тютюнева промишленост са заети около 35 000 работници, включително и цели семейства. Това от своя страна предизвика бум в строителството, туризма и търговията, превръщайки Естели в един от най-важните икономически центрове на Никарагуа.

“Тук имаме шанс да работим и получаваме достатъчно пари, за да си построим къща”, казва 25-годишният Серджо Гадеа.

Той и 16-годишната му съпруга пристигнали в района преди година. И така, Никарагуа вече е един от основните производители на тютюн в Латинска Америка. Миналата година тя е изнесла тютюневи изделия на стойност 200 млн. долара или с 10 на сто повече в сравнение с предходната година. Те са били внесени в 78 страни, като най-голяма част от продукцията е била за САЩ. Всяка година в Естели се провежда фестивалът „Пуро Сабор“ в чест на реколтата. Тази година събитието привлече над 400 представители купувачи и бизнесмени. /АФП

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Иманярски канал от България към САЩ ползвал обществени пощи

От САЩ са ни върнали древен шлем и други...

Скоро няма да можете да си купите SSD на Western Digital

Cepиoзнa пpoмянa щe нacтъпи нa xapдyepния пaзap пpeз втopaтa...

Касапницата в Меричлери, причинена от 17-г. момиче, завърши с труп

В болница в Пловдив почина 83-годишната жена, която бе...

Голям провал със знаков завод в Ловеч

Помните ли, че в началото на месец юли 2021...