неделя, май 19, 2024

Държавата задейства нов фонд

Date:

Сподели новината.

Държавният Фонд на фондовете обяви началото на пазарни консултации за следващия финансов инструмент – фонд “Мецанин/Растеж”. Чакат се мнения на мениджъри, инвеститори, възможни крайни получатели на средствата, които да дадат предложения как да се направи възможно най-добре структурата на бъдещия нов фонд. Процесът на обсъждане трябва да приключи до 13 април.

Новият фонд

“Мецанин/Растеж” ще е с бюджет 40 млн. евро, осигурени от оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”, но се очаква да бъде привлечено и частно финансиране от близо 27 млн. евро. Фондът ще инвестира чрез дялово и квазидялово участие в малки и средни предприятия с възможности за растеж, както и във фирми в зряла фаза на развитие, които се стремят да разширят или преструктурират дейността си.
Инвестициите ще са в компании от всички сектори на икономиката, но без занимаващи се с производство, обработка и продажба на тютюн и тютюневи изделия, както и с дейност в областта на селското, горското и рибното стопанство. Фондът не може да инвестира повече от 19.56 млн. лв. в едно предприятие.

Очаква се предоставените алтернативни финансови възможности да помогнат на фирмите да увеличат производствения си капацитет, да разработят нови продукти и услуги, да оптимизират оперативния и управленския си капацитет, както и системите си за финансова отчетност.
Първоначалният фиксиран срок за действие на “Мецанин/Растеж” е 10 години от датата на първото набиране на капитала му.

Напредъкът досега

Фонд “Мецанин/Растеж” е третият финансов инструмент с новите еврофондове със задействани консултации. На 8 декември беше обявено началото на обсъждания за Фонд за технологичен трансфер, т.е. за инвестиции в научна и развойна дейност. Консултациите трябваше да продължат до 10 февруари, но срокът беше удължен до 10 март т.г. Фондът е с бюджет 30 млн. евро от оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”, като към него също е предвидено привличане на частно съфинансиране – от 10 до 30%.

На 10 март изтича и срокът за пазарни консултации за избистряне на концепцията на друг финансов инструмент – “Фонд за ускоряване и начално финансиране”. Бюджетът му е 55 млн. евро – отново от програма “Иновации и конкурентоспособност”, като се очаква да бъде привлечено от 10% до 40% частно финансиране. “Фондът за ускоряване и начално финансиране” ще подпомага иновативни бизнес идеи и ще стимулира предприемаческата активност в страната. Освен финансиране на предприятията ще се предоставят стратегическа и управленска подкрепа – включително чрез цялостен пакет за развитие, възможност за свързване в бизнес мрежи, менторство.

Със стартирането на консултациите по тези три фонда към пазара са насочени над 80% от 150-те милион евро, предвидени за дялови и квазидялови инвестиции от оперативната програма “Иновации и конкурентоспособност”, уточняват от Фонда на фондовете.
В най-напреднала фаза е фонд “Микрокредитиране със споделен риск”. Той е с бюджет 26 млн. евро, предоставени от оперативна програма “Човешки ресурси”. При него вече приключиха пазарните консултации, сега предстои обявяване на процедура по избор на финансови посредници за управлението му. И същинската му работа.
Заради бавността на държавата вероятно фондовете ще заработят догодина, т.е. първите средства ще достигнат до компании най-рано през 2018 г.
Финансовите инструменти

Финансовите инструменти може да са заеми, гаранции, капиталово и квазикапиталово финансиране и други механизми с потенциал за комбиниране с безвъзмездна финансова помощ (където това е приложимо) в рамките на една и съща дейност. Те напоследък се използват по-често на мястото на субсидии, защото средствата могат да се използват многократно на цикли.
Специално мецанин финансирането е инструмент, който е комбинация между дългово и дялово инвестиране.
Фондът на фондовете

България в новия период на еврофондовете избра да има повече финансови инструменти и те за пръв път да се управляват от държавен гигант – Фонд на фондовете. Той се управлява от “Фонд мениджър на финансови инструменти в България” – акционерно дружество – собственост на държавата.
Четири оперативни програми отнесоха 606 млн. евро в бюджета на фонда: “Иновации и конкурентоспособност” – 235 млн. евро, “Регионално развитие” – 189.1 млн. евро, “Развитие на човешките ресурси” – 35.8 млн. евро, “Околна среда” – 146.4 млн. евро. Плановете са фондът да мобилизира ресурс от около 1.4 милиарда евро (заедно с частния капитал), който да бъде инвестиран в българската икономика.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Какво става?! Един от най-големите работодатели в Пловдив започна да съкращава масово работници

Един от най-големите работодатели в Тракия икономическа зона "Либхер...

Бургаско предприятие се продава заради дългове

Πoзeмлeн имoт и индycтpиaлни cгpaди в Южнaтa пpoмишлeнa зoнa...

Извънредно! Изграждат два нови завода около Велико Търново

Cъздaдeнaтa пpeз 1995-a гoдинa бългapcĸa ĸoмпaния "Eĸcтpaпaĸ" плaниpa oтĸpивaнeтo...

Възстановяват дейността на месокомбинат „Добруджа“ в Силистра

Дейността в месокомбинат „Добруджа“ предстои да бъде възстановена, след като...