вторник, май 7, 2024

Колко получават мениджърите в България

Date:

Сподели новината.

Компаниите в България са били склонни да предлагат годишни заплати от 49 хил. до 120 хил. евро на мениджърите, които са търсили през специализирана агенция за подбор през 2016 г. Това показва годишният анализ на Българската екзекютив сърч асоциация (БЕСА).

В проучването участват компании, които са били клиенти на членовете на асоциацията, имат персонал над 300 служители и оборот над 10 млн. евро. Тоест извадката не претендира за представителност и изчерпателност, но дава полезен ориентир за нивото на възнагражденията на висшето ръководство в България.

Заплата като за топ мениджър
Логично най-високи възнаграждения вземат мениджърите с най-големи отговорности – генералните мениджъри или изпълнителните директори. Техният среден годишен доход варира от 100 до 120 хил. евро, като зависи не само от сектора, но и от регионалната структура и оборота на компанията. Специалистите по подбор отчитат, че в пакета на мениджърите на това ниво все по-често се включват и придобивки като предоставяне на членства, поемане на разходи за МBA програми, гъвкавост на пътувания, подкрепа на личен и семеен живот, компенсаторни пакети и бонуси при подписване на договор за поемане на нова роля (sign in bonus).

На второ място се нареждат оперативните директори и мениджърите на производствени предприятия, при които средните годишни възнаграждения се движат в интервала 70 – 85 хил. евро. Те са пряко свързани с бурното развитие на производствения сектор в България и високата конкурентност на позициите – над 40% от проектите за подбор на ръководни кадри (executive search) са в индустриалния сектор, поясняват от БЕСА.

Технологичните ръководители стават все по-ценени

Много близки като стойности са нивата на заплатите на финансовите (от 68 до 82 хил. евро) и на търговските директори (от 67 до 80 хил. евро). Тенденциите при отговарящите за финансите на компаниите са към разширяване на функциите и компетенциите им. От тях все повече се изисква да управляват мултифункционални и трансгранични взаимоотношения и да притежават умения за лидерство, нетуъркинг, управление на риска и на паричните потоци, коментират от БЕСА. От друга страна, извън чисто търговските компании търговските директори започват да губят двигателната си сила и носят все по-оперативен и тактически принос, като техните функции се запазват основно при български компании, търсещи пазари в чужбина, допълват още от организацията.

Средните заплати на Research&Development или IT директорите растат, като според последните данни от проучването на БЕСА достигат нива между 61 и 73 хил. евро за година. Причината за това е, че се увеличава значението на технологичните ръководители, при това не само в IT компаниите, отчитат от БЕСА и поясняват, че компаниите имат все по-остра нужда от бизнес анализи, информационна сигурност, разработване на бизнес стратегия и таргетиран подход към клиентите, както и подпомагане на процеса на ценообразуване и изготвяне на прогнози за продажби и т.н.

Малки са разликите и между възнагражденията на маркетинг директорите, директорите “Логистика” и “Верига на доставки” и директорите “Човешки ресурси”. Ръководителите на маркетинг отделите получават годишно между 56 и 68 хил. евро, като техният фокус се измества все повече към дигиталния и многоканалния маркетинг (multi-channel). Последните две места в проучването заемат специалистите, отговарящи за логистиката на компанията, и тези за човешките ресурси с годишен доход съответно между 52 и 62 хил. и между 49 и 59 хил. евро.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Курсът на еврото продължава да се понижава

Курсът на еврото днес продължи да се понижава, след...

Средна Европейска Класа започва срещи за формирането на широко надпартийно обединение

След всички предложения, които бяха отправени към Средна Европейска...

Германо-швейцарска компания налива още милиони в Добрич

C пълeн ĸaпaцитeт paбoти paзшиpeниeтo нa зaвoдa зa гъвĸaви...