неделя, май 19, 2024

Досвидания, Рио

Date:

Сподели новината.

Една спортна победа може да направи много повече за утвърждаването на нацията, отколкото сто политически лозунга. С този призив Владимир Путин изпрати руските спортисти в Сидни през 2000 г. – първата олимпиада, откакто той се възкачи на президентския стол.

Путин прегърна широко спорта като главен инструмент за демонстрация на мощта на Русия. Страната похарчи невижданите дори на лятна олимпиада 51 милиарда долара, за да организира зимни игри в черноморския курорт Сочи, а айсбергът на мегаломанския проект беше първото място в класирането по медали и спечелването на 13 златни отличия – с десет повече, отколкото “сборная” завоюва четири години по-рано във Ванкувър. Белязаната от корупция, използване на нелегални имигранти и незачитане на човешките права подготовка беше забравена, а Сочи се превърна в личен и национален триумф за Путин.

Две години по-късно “бижуто” на руския президент е на път да доведе до безпрецедентно изхвърляне на Русия от лятната олимпиада в Рио де Жанейро. В понеделник независима комисия на Световната антидопингова агенция (WАDA) публикува доклад, според който по време на игрите в Сочи е действала държавно организирана схема за употреба и прикриване на допинг.

Според информацията, представена от канадския професор и адвокат по спортно право Ричард Макларън, спортното министерство на Русия е ръководило манипулиране на резултатите и подмяната на положителните проби с отрицателни, като това е ставало с активното участие на Тайните служби за сигурност (ФСБ) и Центъра за спортна подготовка (ЦСП).

WADA препоръча да бъдат спрени от участие в Рио 2016 както руските спортисти, така и длъжностните лица от руското правителство. Такива са и призивите на голяма част от западните спортни и антидопингови организации. От другата страна стоят обвиненията на Москва в “чудовищен политически натиск” и лайтмотивът, че “вината не е колективна, а персонифицирана”. Сега всичко е в ръцете на обвинявания в топли връзки с Кремъл, но обявил намерение да налага “възможно най-тежки санкции” Международен олимпийски комитет (МОК). А междувременно олимпиадата чука на вратата.

Как се стигна дотук

Разследването за манипулации по време на зимната олимпиада започна, след като бившият директор на руската антидопингова лаборатория Григори Родченков обяви в интервю за New York Times, че е имало държавно организирано прикриване на положителни проби на руски спортисти в Сочи. Родченков потвърди думите на бившия служител на Руската антидопингова агенция (РУСАДА) Виталий Степанов в предаването “60 минути” по CBS. Степанов и съпругата му – бившата състезателка в бягането на 800 м Юлия Степанова, са информаторите, благодарение на които се стигна до разкритията на германската телевизия ARD и последвалото изваждане на Русия от световната атлетика.

Степанов е получил информация за Сочи директно от Родченков, който е нает за шеф на московската лаборатория, след като руските атлети завършват едва шести по медали във Ванкувър и представянето на домашната олимпиада става въпрос от национален мащаб. Двамата са били близки и са общували по скайп, а Степанов е записвал разговорите им. Така се стига до интервюто, в което Родченков признава, че е разработил “коктейл от три забранени субстанции”, който се смесвал с алкохол и се давал на руските спортисти. В същото време антидопинговите експерти и тайните служби подменяли пробите за урина на допингираните руснаци с чисти проби, събрани месеци по-рано при “тайна среднощна операция”.

“Родченков и всички други свидетели, които бяха интервюирани, са счетени за достоверни. Персоналът в московската лаборатория не е имал избор за това дали да бъде включен в държавно организираната система”, заяви Макларън на пресконференцията при представянето на доклада.

Фактът, че преки доказателства няма и че обвинението не обхваща само конкретни хора, а цялата организация, има своето обяснение. Това е американската практика в разследването на подобен род казуси. Сходен беше принципът при разследването срещу американската колоездачна легенда Ланс Армстронг, който никога не е давал положителна проба, така и при доклада на сънародника на Макларън – Дик Паунд, който доведе до изхвърлянето на Русия от леката атлетика.

Защо се стигна дотук

Веднага след публикуването на доклада на Макларън Русия съзря “чудовищен политически натиск”, тъй като се обвиняват ведомства като министерството на спорта и тайните служби за сигурност на Русия. “Днес наблюдаваме опасен рецидив на намеса на политиката в спорта. Да, формите на тази намеса са се променили, но същността им е предишната – да се превърне спортът в инструмент за геополитически натиск, формиране на негативен образ на държави и народи”, обяви Путин в съобщението на сайта на Кремъл. Той прави аналогия с взаимния бойкот на олимпиадите в Москва и Лос Анжелис в началото на 80-те години и “разцеплението в олимпийското движение”.

В същото време президентът започна чистка по върховете на местния спорт, а всеобщият призив в Русия беше, че трябва да има “индивидуална справедливост, а не колективна отговорност”. “Имаме проблеми, с които трябва да се справим, но това не означава, че трябва да подложим и другата буза”, заяви трикратната олимпийска шампионка по фигурно пързаляне Ирина Роднина пред агенция ТАСС. Според нея “има много силен външен натиск върху Русия”, а докладът на Макларън “умишлено е представен в навечерието на олимпийските игри”. “Всичко, което се случва в момента, е уреждане на сметки с Русия”, допълни тя.

Поддръжниците на теорията за заговор привеждат и факта, че до разследванията на WADA се стигна след разследвания на американска и германска медия, както и фактът, че САЩ са най-големият “финансов благодетел” на WADA, осигурил на организацията над 25 млн. долара от 2003 г. Както по традиция се случва, отбранителната позиция за международна конспирация влезе в действие, за да остави на заден план вътрешните проблеми в Русия.

“Да, допинг за спортистите може, докато не те хванат. Но в психически нормалните държави допингът се взима от спортистите, защото искат да са по-бързи, да скачат по-високо, да са по-силни. И държавата ги лови, защото не обича, когато я правят на глупак. В Русия в името на Владимир Путин държавата създаде цяла инфраструктура, за да прави на глупак целия свят. И всичко това в името на същата цел – да се подмаже на Бащата на народа”, написа руската журналистка Карина Орлова в коментар на профила си във “Фейсбук”.

Какво следва

Пред МОК няма много варианти. Единият е да наложи пълна олимпийска забрана на Русия – решение, което организацията по-скоро не желае да вземе. По-вероятният изход е да остави международните федерации в отделните спортове да решат, както се случи с IAAF. Ако обаче избере второто, трябва да вземе предвид факта, че във всяка от тези федерации има политическа борба и конфликт на интереси. Крайният резултат от това може да бъде объркваща каша от руснаци, произволно разпръснати из Рио.

Засега едно нещо е сигурно – олимпийските игри ще преминат без участието на лекоатлети под флага на Русия. Последните надежда на руските атлети угаснаха в четвъртък, след като Спортният арбитражен съд в Лозана (CAS) отхвърли жалбата им срещу наказанието, наложено от IAAF.

Спортният министър на Русия Виталий Мутко отговори с изявление, че предстои да бъдат обмислени следващите стъпки, защото “не можем да оставим нещата такива, каквито са”. Руският спорт обаче се озова в ситуация, в която само може да чака и да се надява.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Трагична смърт край Кюстендил

Пешеходец е загинал, след като е блъснат на пътя...

Иманярски канал от България към САЩ ползвал обществени пощи

От САЩ са ни върнали древен шлем и други...

Скоро няма да можете да си купите SSD на Western Digital

Cepиoзнa пpoмянa щe нacтъпи нa xapдyepния пaзap пpeз втopaтa...

Касапницата в Меричлери, причинена от 17-г. момиче, завърши с труп

В болница в Пловдив почина 83-годишната жена, която бе...