вторник, май 7, 2024

Валутният борд и рисковете от премахването му

Date:

Сподели новината.

Много опасна и носеща сериозни рискове за българската икономика е тезата за премахване на валутния борд, преди да станем част от еврозоната. Независимо от всякакви теоретични тълкувания такава стратегия би била вредна в този момент за България по следните причини:

1) За съжаление БНБ има доста големи неуспехи в своята история. През 1996 година дава кредити към Минералбанк, Стопанска банка, Първа частна банка без никакво обезпечение, без спасителен план, без дори и идея дали тези заеми някога ще бъдат върнати. Двадесет години по-късно БНБ проспива и една от най-големите банкови измами: фалита на КТБ, където 3.7 милиарда лева са платени през гаранционния фонд – потъват 4.4% от БВП на България! С този “опит и традиции” на БНБ представете си как биха реагирали българските граждани, ако разберат, че бордът ще падне, без да влезем в еврозоната. Дали няма да се наредят всички на опашката за продаване на левове и купуване на евро още на следващия ден?

2) Какво всъщност бихме спечелили от една плаваща валута? България е малка и отворена икономика, чийто търговски баланс в условия на валутен борд всяка година все повече се приближава до паритет между износа и вноса. Ето ги стойностите на търговския ни баланс за последните пет години: 2012 – 9.5%, 2013 – 7%, 2014 – 6.5%, 2015 – 5.9%, 2016 – 3.8%. Значителното подобрение в кредитния рейтинг и макроикономическата стабилност на България се дължат в голяма степен на фискалната дисциплина и на доверието в самия борд. Дали е смислено в момент, в който политическият риск в държавата е висок и критиките на ЕК към българските институции стават все по-откровени, да прибавяме и валутен риск? Факт е, че в последните три месеца цената на “застраховката” за политически риск за България се е качила много и даже някои от големите застрахователи са спрели да я предлагат.

3) А всъщност вярваме ли изобщо на независимостта на БНБ и на компетентността на българските институции? Как да вярваме, когато в България цари пълна безнаказаност, прокуратурата не работи, съдът не е независим, а медиите са зависими? Имаме ли доверие да премахнем борда и да “освободим” част от валутния резерв на БНБ за ползването от същия този “политически елит”? Преди да реформираме съдебната си система, рискът част от този валутен резерв да бъде откраднат при едно премахване на борда е огромен.

Единствената валидна посока в монетарната политика на България е максимално бързо влизане в еврозоната на съществуващия фиксиран курс. Тази стратегия би довела до следните резултати:

1) Намаляване на икономическия риск за България в световен мащаб, защото доверието в ЕЦБ е много по-голямо от доверието към БНБ и българския парламент. Влизането в еврозоната реално премахва риска някой някога да посегне на левовите спестявания на българите отново, както през 1996, и да подложи на риск стандарта ни на живот.

2) Влизането ни в еврозоната вкарва и много по-засилена европейска регулация над българските банки, което намалява опасността да имаме “КТБ 2” отново и/или неправомерното използване на валутния резерв за “спасяване” на нечии банки. България не може да си позволи да бъде ограбвана с няколко милиарда всяка година!

3) При Европа, която се разделя на различни скорости, България трябва ясно да покаже, че нашето бъдеще е като част от една интегрирана работеща Европа, а не си стоим в периферията, за да може по-лесно “политическият елит” да продължава да краде от България поради липсата на работещи институции и регулатори.

Ето защо запазването на валутния борд до момент на влизането в еврозоната е най-сигурния начин за смяната на валутата, без да рискуваме евентуалната свобода във валутния курс да се експлоатира от зависими политически субекти. Тези, които искат да намалят банковите си задължения в левове за сметка на всички нас, или тези, които се надяват да “усвоят” част от валутния резерв на БНБ. Каквито и да са мотивите, ясно е, че подобна стратегия би довела до намаляване на стойността на лева, изяждайки левовите ни спестявания, и намаляване на реалните ни доходи и пенсии. Това е недопустимо и всички трябва да сме нащрек за подобни “предложения”!

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Tакса смет в Стара Загора няма да се вдига

Пример за това как застъпниците на българския гражданин постигат...

Спас Русев купи „Телеком Албания“

Албанският оператор „Телеком Албания“ приключва преговорите за продажба на...

Голямата ТОЛ-измама

Най-лесният и безопасен начин да не спазиш един договор...

Световна верига магазини пред фалит, съкращават хиляди работници!

Британската верига магазини „Асда“ съобщи, че следващата година може...