вторник, октомври 15, 2024

Заплати до 4000 паунда за студенти от Стара Загора в Англия

Date:

Сподели новината.

Ветеринарни специалисти от Англия се срещнаха със студенти от Ветеринарния факултет към Тракийски университет в Стара Загора, предлагайки работа по специалността в Обединеното кралство, като обясниха условията на труд, правата и задълженията на ветеритарите там. Каква е заплатата на един ветеринарен специалист в клиника на Острова и у нас? Колко студенти изучават ветеринарна медицина у нас? Има ли интерес към практикуването на тази професия? Отговорите на тези и още въпроси научихме от д-р Трайко Алчев – председател на Областната колегия на Българския ветеринарен съюз.

– Д-р Алчев, какви са резултатите от срещата между ветеринарните специалисти от Англия и българските студенти?

– Срещата се състоя по повод предлагане на работа на български ветеринарни специалисти в Обединеното Кралство. По време на дискусията стана ясно, че се търсят специалисти в сферата на контрола по храните и предлаганите специалности. Става въпрос за окачествители на месо, специалисти, които се занимават с преглед и такива, които извършват туберкулинизация. При проявен интерес студентът подава документи, следва одобрение и започва организация на превоза и престоя там. Изискването за започване на такава работа е единствено владеене на английски език. Заплащането е в рамките на от 19-21 хиляди паунда годишно като условието на работа е след преминаване на пробния едномесечен период, всеки служител трябва да се занимава с тази дейност 9 месеца. Също така имат сключени договори с около 500 клиники за дребни животни, които предоставят информация от какви специалисти имат нужда. По думите на представителя на фирма, сътрудничеща за осигуряване на подходяща работа по специалността има вариант в чужбина ветеринарните специалисти да започнат работа в клиниките с по-голяма заплата – около 30 000 паунда годишно, която след 10-тата година може да достигне до над 50 000. Това е над 4 хиляди паунда на месец.

– Какво е предимството на тази работа в Англия?

– Предлаганата работа в Англия се отнася за тясна специализация за месопреглед. Но нея би могъл да работи и човек, който не е ветеринарен лекар. Необходимо е да премине 6-месечен ветеринарен курс и става инспектор по храните. В България тази длъжност е много по-обемна и разнообразна. Въпреки това Агенцията по безопасност на храните започва да буксува. Тя не може да отговори на предизвикателствата, които стават в страната – заболяванията, които се появиха, некачествените храни, които се предлагат на пазара и т.н. Има забележки, но няма политическа воля да се направи работеща система. Смятам, че студентите ще се възползват от предложението единствено като възможност да стъпят в Англия – да изкарат 9-месечния срок и през това време да търсят реализация в клиники като ветеринарни лекари.

– Какви са условията на труд за ветеринарен лекар в клиника у нас? Какво е заплащането?

– У нас премахнаха 3-годишния трудов стаж, който позволяваше да станете управител на лечебно заведение. За мен това е пропуск, тъй като клиентът трябва да има гаранция на професионалната общност – че ветеринарният специалист е подготвен, квалифициран кадър. Заплащането е в рамките 600 – 1000 лева.

– Колко студента изучават ветеринарна медицина у нас? Има ли интерес към практикуването на тази професия?

– Тази година на първото класиране над 50% от заявените места са попълнени. 50 студента се дипломираха в Лесотехническия в София и около 120 в Тракийския университет. Но много малко от завършилите се реализират като ветеринарни лекари – поради ниското заплащане, дерегулиране на професията и др. Подвластни сме на Агенцията по контрола на храните, а това е свободна професия и нашият статут е като профсъюз, което не подлежи на регулация от държавата. Въпреки това имам познати, които успяват в този занаят и работят във Финландия, Англия, Канада, Австралия.

– Много от малките населени места в страната остават без ветеринари. Какви са причните за това и може ли да се промени тази тенденция?

– Причините са комплексни. Нашият труд не е благоприятен – трябва да си ангажиран 24 часа 365 дни в годината, заплащането не е добро, а държавата е некоректен платец. Държавната администрация в лицето на Агенцията и Министерството наложи изключелно рестриктивни мерки за разкриването на животновъдни обекти, прекалена бюрокрация, проверки и т.н. А младите хора не искат да гледат животни в селата, защото нямат добри условия за живот.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ужасяващо! България е рекордьор по катастрофи в ЕС

България отново се превърна в рекордьор по катастрофи в...

Внимание! Двоен е ръстът на инцидентите с тротинетки у нас, 7 са загинали!

Над двоен е ръстът на инцидентите с тротинетки в...

Финансист: Възнагражденията в България ще растат

Заплатите ще продължават да растат, макар и не с...

Разкриха подробности за трагичния инцидент, при който загина Кирил Маричков!

"Никой не беше наблизо, за да предотврати това ужасно...