четвъртък, май 2, 2024

За третото тримесечие на 2017 г. средната заплата е била 1037 лв.

Date:

Сподели новината.

През третото тримесечие на годината средната месечна работна заплата в България е била 1037 г., което е спад с 0.3% спрямо средната заплата през второто тримесечие. Това сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Икономическите дейности, за които заплатите са намалели най-много, са „Финансови и застрахователни дейности” – спад с 5.3%, и „Операции с недвижими имоти” – с 4.9%. Най-значителен ръст пък е регистриран в дейност „Селско, горско и рибно стопанство” – повишение от 7.5%.

През третото тримесечие на 2017 г. средната месечна работна заплата нараства с 10.2% спрямо третото тримесечие на 2016 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Операции с недвижими имоти” – с 13.5%, „Административни и спомагателни дейности” – с 12.9%, и „Други дейности” – с 12.6%.
Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през третото тримесечие на 2017 г. са:
„Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко-съобщения” – 2 346 лева
„Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” – 1 728 лева
„Финансови и застрахователни дейности” – 1 718 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности:
„Хотелиерство и ресторантьорство” – 631 лева
„Други дейности” – 743 лева
„Строителство” – 814 лева.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2017 г. в обществения сектор нараства със 7.9%, а в частния – с 11.0%.
Данните от НСИ сочат също, че наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на септември 2017 г. са намалели с 30.1 хил. или с 1.3% спрямо края на юни 2017 г., като достигат 2.31 милиона.
Спрямо края на второто тримесечие на 2017 г. най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство” – със 17.7%, „Култура, спорт и развлечения”- с 8.1%, и „Операции с недвижими имоти” – с 3.5%. Най-голямо увеличение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейност „Селско, горско и рибно стопанство” – с 4.0%.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост” и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” – съответно 22.1 и 17.0%.
В края на септември 2017 г. в сравнение с края на септември 2016 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение остават на същото ниво. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Селско, горско и рибно стопанство” – с 4.0 хил., и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – с 3.7 хил., а най-голямо увеличение в „Административни и спомагателни дейности” – с 5.6 хиляди. И в процентно изражение намалението е най-значително в икономическа дейност „Селско, горско и рибно стопанство” – с 5.0%, а увеличението – в „Административни и спомагателни дейности” – с 4.9%.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Курсът на еврото продължава да се понижава

Курсът на еврото днес продължи да се понижава, след...

Средна Европейска Класа започва срещи за формирането на широко надпартийно обединение

След всички предложения, които бяха отправени към Средна Европейска...

Германо-швейцарска компания налива още милиони в Добрич

C пълeн ĸaпaцитeт paбoти paзшиpeниeтo нa зaвoдa зa гъвĸaви...