четвъртък, май 8, 2025

Ямболско е на прага на водна криза

Date:

Сподели новината.

 

На фона на повишеното обществено внимание към водните ресурси в страната и лесните провокации към паника Министерството на околната среда и водите (МОСВ) вече трети месец не публикува справките за състоянието на комплексните и значимите язовири в страната. Последният документ е за ноември, като такива няма за декември и януари.

От ведомството от седмици не отговарят на въпросите на „Капитал“ защо на сайта им липсват месечните справки и отказват да ги показват. Така заявките на новия екоминистър, Емил Димитров-Ревизоро, че ще обиколи всички язовири и ще провери къде са проблемите, всъщност остават само на думи. Липсата на публичност в случая повдига съмнения, че или анализите за водите у нас изобщо не са изготвени, или данните са толкова стряскащи, че не бива да стигат до широката общественост.

 

Междувременно водната криза в Перник е напът да засегне и Радомир, в който живеят около 20 хил. души. От заповед, публикувана на сайта на „ВиК Перник“, става ясно, че от два месеца водоподаването в част от града е нерегулярно, като спира напълно между 23 часа и 5 сутринта.

Във вторник пред БНР кметът на Радомир Пламен Алексиев определи ситуацията в Перник и Радомир като „изключително изнервена“. „Ситуацията е предаварийна, защото вече имаме воден режим във висока и ниска зона по предписания на ВиК оператора, за да може да се резервира вода“, казва той, като уточнява, че сега с помпи се прехвърля вода, което не е ефективно. Високите етажи на блоковете оставали без вода, защото налягането е малко. Той е предложил два варианта за действие на институциите в настоящата ситуация, като те включват и намеци за финансиране и участие от страна на държавата, за да се изпълнят решенията по-бързо.

След като в края на ноември стана ясно, че вода, предназначена за Перник, е отивала в Радомир чрез тръба от един от източниците на язовир „Студена“ – „Врелото“, водоснабдяването на града вече става с помпените станции „Опалово“ и „Сиреняците“. От около две седмици обаче помпите в „Опалово“ се изключвали постоянно заради намаляване на водата във водоизточника. Според инженерни проучвания загубите в довеждащия водопровод от „Опалово“до резервоар „Ниска зона“ в Радомир възлизат на 40%.

Кметът Алексиев е изпратил писма до министрите на околната среда и водите и на регионалното развитие, областната администрация на Перник и „ВиК Перник“ за това, че съществува сериозен риск за цялата водоснабдителна система на града, и настоява за спешни мерки за авариен ремонт на довеждащия водопровод. „Първият вариант струва 280 хил. лв., за да може излишната вода от Старо село да се вкара в помпената станция „Опалово“ и оттам да се изтласка към Радомир. Вторият е много по-скъп, защото изисква 15 км напорен водопровод“, казва той пред БНР.

По думите на Алексиев общината може да „започне ремонт със собствени сили“, което ще отнеме три месеца.

Проблем и в Ямбол

Във всички 44 села на територията на община Тунджа е забранено ползването на питейна вода за небитови нужди. „ВиК Ямбол“ е препоръчало мярката, която ще е в сила до покачване на количествата във вододайните зони, съобщава БНР. Такава забрана има и в община Болярово.

Продължилото няколко месеца засушаване, амортизираната до крайност мрежа и недостатъчните количества във вододайните зони са причините, довели до забраната, уточни кметът на община Тунджа Георги Георгиев.

 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Бюджетните приходи изостават и от плана за 2025-а и от изпълнението за 2024-а

Данните за изпълнението на бюджета за първото тримесечие на...

В Женева САЩ и Китай топят ледовете

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и главният...

Депутатите дадоха шест месеца срок да се изготви Пътна карта за пенсионната реформа

Социалната комисия прие проект на Решение за задължаване на...

Лукашенко помилва 42 политически затворници

Президентът на Беларус Александър Лукашенко помилва 42 души, осъдени...