вторник, юли 1, 2025

Водата в Хасково – три години отровна, а сега вече и скъпа

Date:

Сподели новината.

Гражданско недоволство зрее в Хасково заради планирано поскъпване на водата. Години наред градът не може да ползва питейна вода заради наличието на уран в нея. Според последните данни водата вече е годна за пиене и затова ВиК иска увеличение с 50 стотинки на кубика.

Хората обаче не вярват, че от чешмите им вече не тече уран. Преди години Хасково бе известен с това, че влезе в книгата с рекордите на Гинес с най-големия религиозен монумент – статуята на Богородица с младенеца, по-голяма от тази на Христос в Рио. От три години насам обаче Хасково е известен като градът на УРАНжадата.

Хасково от години има проблем с водата и аз мисля, че той не е окончателно решен, заяви пред News.bg депутатът от БСП Смиляна Нитова, която е от хасковския избирателен район. Както тя припомни, преди три години водата в града е забранена за готвене и пиене. РЗИ наложи мярката заради завишено количество уран във водата през април 2017 и тази забрана продължи до 19 май тази година, изтъкна тя.

Засегнатите от кризата с урана са около 70 000 души, колкото са гражданите на община Хасково. По този случай имаше проверка в Районна прокуратура в град Хасково, която разкри, че по-високо съдържание на уран е било открито във водата още през октомври 2016 година от експерти на Басейнова дирекция, припомни още Смиляна Нитова. Проблемът не е от вчера, по думите й. Прокуратурата се произнася, че няма виновни служебни лица, които да са укривали информация за завишените нива на уран в чешмите на хасковлии.

През май 2017, както разказва народният представител от левицата, правителството отпуска 2 милиона лева за дублиращи кладенци и два водопровода. Новите кладенци вече са завършени. Идеята е новите съоръжения да работят едновременно, за да се получи най-добрият микс от вода, при които с почти 99% сигурност водата да е под нормата на съдържание на уран, подчерта Смиляна Нитова. Последните изследвания за нивата на уран във водата показват, че те са в нормата. Затова отпада забраната хасковлии да пият вода от чешмата. Според изискванията, за да бъде питейната вода в допустимите норми, стойността на естествения уран в нея не бива да надвишава 0,03 милиграма на литър, по думите на червения депутат. До 2015 година нормата на уран е била 0,06 милиграма на литър и е намалена двойно заради европейски директиви, просто в съответствие с препоръките на СЗО.

Смиляна Нитова припомня, че тезата на управляващите е, че дори години наред хасковлии да са пили вода с уран, такава е била нормата. В други държави обаче нормите на уран на литър са по-ниски, посочва още червеният депутат. В САЩ нормата е като в Хасково – 0,03 милиграма на литър. В Канада например е 0.02 мг/л, а в Австралия – 0.017 мг/л. Правителството на Канада информира на официалния си сайт в раздела за водите, че продължителната употреба на вода с уран уврежда костите и бъбреците, притеснена е Смиляна Нитова.

През тези три години, откакто е кризата с водата с уран в Хасково, през бюджета на общината са заделени значителни средства за закупуване на минерална вода за нуждите на училища, детски градини, болницата, социалните заведения. А в Хасково водата е 3 лева за кубик, припомня депутатът от левицата. Хасковлии плащат една от най-високите цени за вода години наред. По време на забраната водата да се ползва за питейни нужди хасковлии плащат същата стойност на нещо, което реално е вредно за здравето им. А веднага след отмяна на забраната ВиК операторът е поискал поскъпване на водата с още 50 стотинки и тя да стане 3,50 лева за кубик. Хасковлии са недоволни от исканото поскъпване. Заради коронавируса освен това и много хора са останали без работа, закрити са предприятия, много млади родители са принудени да останат по домовете си, за да гледат децата си заради затворените детски градини и училища. Населението обедня, притеснена е Нитова. Хората искат цената да съответства на качеството на водата. Правена е калкулация в града, че след като ВиК-операторът не е в състояние да изпълни задълженията си и да доставя годна за питейно-битови нужди вода, хората не би трябвало да плащат нищо друго, освен 11-те стотинки на кубик за отвеждане на отпадни води и още 43 стотинки за пречистване.

Едно от основните притеснения на хората в Хасково обаче остава и това, че водата е опасна. Има два компонента, които влияят особено на качеството на водата, единият от тях е наличието на уран, който да е в нормите на допустимото, другият компонент е наличието на алфа частици, които според Нитова също оказват голямо влияние върху здравето на хората. Алфа частиците унищожават молекулите на водата, а това довежда до промяна в структурата на ДНК веригата, което довежда съответно до онкологични заболявания, подчерта тя.

А Хасково е на челно място по онкологични заболявания. Дали това е резултат от пряката връзка от ползването на вода с такова качество все още няма точен отговор, каза още червеният депутат. Нитова отново посочи данните на канадското правителство, че водата с уран уврежда костите и бъбреците. Затова и тя е сигурна, че некачествената вода влияе на здравето на хората и на заболеваемостта в региона.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Стрелба в Чирпан: Двама ранени, единият в критично състояние

Кървава свада разтърси Чирпан в късния следобед на 26...

Тръмп за US медии: Омаловажиха една най-успешните военни операции в историята

Президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува американските медии за...

Отпускат 4,8 млрд. лева по програмата за саниране

4,8 милиарда лева ще са на разположение за енергийно...

Жълт код за жеги в цялата страна

Днес отново ще е слънчево, около и след обяд в...