четвъртък, април 18, 2024

Стъпването на китайски военни във Венецуела променя правилата на играта

Date:

Сподели новината.

Докладите за пристигането на китайски военни във Венецуела през уикенда със сигурност би трябвало да бъде голямо събитие на световната политическа сцена.

За разлика от Русия, която неведнъж е изпращала военните си сили в страната, това е изключително рядка стъпка за китайците.

Докладите сочат, че броят на китайските войници е 120 и че те са пристигнали на 28 март на остров Маргарита в Карибите край бреговете на Венецуела, пише бившият дипломат от кариерата М.К. Бадракумар в indianpunchline.com. Причината – “за доставка на хуманитарна помощ и военни доставки на правителствени сили”. След като са доставили товара, войниците на Китайската народно-освободителна армия са били преместени във венецуелски военен обект.

И докато хуманитарната доставка е една от многото в страната, то пристигането на китайските войници остана малко встрани от погледа и на медиите.
Още по темата
Отново! Огромна авария остави Венецуела без ток
Мадуро държи здраво властта във Венецуела
Венецуела ще продължи да работи с Русия във военната област
Заради Венецуела: Ще се изправи ли най-сетне Тръмп срещу Путин?
Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира, Венецуела е внесла оръжие от Китай в размер на 349 млн. долара само за периода от 2010-та до 2014 година. Първоначално закупувайки нискотехнологични оръжия, като радари и тренировъчни самолети. Военните доставки през 2017 г. вече включват бронирани превозни средства, боеприпаси, униформи, както и резервни части за оръжия, произведени в Русия.

Преди седмица около 100 руски военнослужещи бяха изпратени във Венецуела, за да инсталират комплекс за обучение на военни хеликоптери, но подробностите за мисията на китайската армия не бяха разкрити.

По принцип има тясна координация между Москва и Пекин по въпросите на външната политика и е напълно възможно разполагането на военните от двете страни във Венецуела да е съгласувана стъпка.

И Русия, и Китай са инвестирали много във Венецуела, като последната е доста по-напред от първата.

“За десетилетие – от 2006 до 2016 г., Китай е отпуснал на Венецуела около 62 млрд. долара, като този дълг се обслужва предимно с петрол. През последните няколко години Москва пък е дала 17 милиарда долара под формата на заеми и инвестиции на Венецуела. А през декември двете правителства подписаха ново споразумение, съгласно което Русия ще инвестира още 6 милиарда долара в страната”, пише LA Times.

“Китай и Русия са двата основни кредитора на Венецуела и са основната икономическа сила, която държи правителството на Мадуро на повърхността”, допълва изданието.

В статията на LA Times се посочва, че Китай и Русия третират финансовите си операции във Венецуела по различен начин, като Китай е “по-прагматичен”, а Русия “по-идеологическа”.

В замяна на инвестициите си, Китай получава суровини, евтин петрол и други дивиденти, докато Москва е по-заинтересована от разширяването на военното си присъствие и създаването на мостик между Северна и Южна Америка.

“За Русия, инвестициите и “дрънкането на оръжие” за отбраната на Венецуела винаги са били начин за демонстриране на власт в американския двор. Кремъл се опитва да отвърне на интересите на САЩ и НАТО в Източна Европа и бившия Съветски съюз, особено в Украйна.

Русия реагира доста по-остро на намесата на САЩ във венецуелските дела от Пекин, които призоваха за диалог при излизането от кризата. Много американски анализатори дори вярваха, че Китай може да загуби вярата си в президента Николас Мадуро.

Но тези предположения бяха опровергани от внезапното пристигане на китайските военни на остров Маргарита, известен с великолепните си пясъчни плажове, мангрови гори, уиндсърфинг и кайтбординг.

Според руски експерти, американските съюзници от Латинска Америка очакват бързи действия от страна на САЩ, но от друга страна никой не изглежда да има голямо желание да поиска директна военна намеса за промяна на режима във Венецуела.

Вашингтон се опасява, че всяка военна намеса може да бъде контрапродуктивна и да доведе до хаос, и дори по-лошо, да обедини хората на Венецуела срещу Съединените щати. Което може да рефлектира и сред останалите латиноамерикански страни.

Пристигането на руски войници във Венецуела обаче “предизвика нервна реакция във Вашингтон”, както отбелязва руското външно министерство на 30 март в отговор на острото изявление на американския съветник по националната сигурност Джон Болтън.

Болтън предупреди Москва, че “разглеждат такива провокативни действия като пряка заплаха за международния мир и сигурност в региона”.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Опустошението на Видин

Поначало когато Ви разказваме за интригуващото минало на българската...

Какво се случва с язовир Камчия, сухата зима го изпразни

Сухата зима тази година повдига въпроса налице ли е нова...

Вълна от рокади в енергетиката

С решение Съвета на директорите (СД) на "Български Енергиен...

Температурен рекорд от 31,6 градуса е отчетен днес в Търговище

Температурен рекорд от 31,6 градуса е отчетен днес в...