петък, март 29, 2024

Река Янтра – новата визитка на Габрово

Date:

Сподели новината.

Всеки знае, че в миналото предпоставка за възникването на гpaдoвeтe са били peĸитe. Причината за това е в ключовата им функция за водоснабдяване, но и в ролята им за транспорта на стоки и търговията. През последните векове връзката между хората и водните потоци обаче се къса. Възстановяването й започна едва в началото на 2000 година, когато големи градове по света като Сеул и Париж осъзнаваха грешката и започнаха отново да “отварят” реките си. До тях сега се нарежда и малкото Габрово. Вече десет години общината осъществява инфраструктурни проекти, които благоустрояват част от пространствата около река Янтра и ги превръща в места за разходки, спорт, игри, фитнес на открито. Крайната цел е свързване на крайречните зони в един дълъг парк, който да минава през целия град и да предлага различни дейности за култура или забавление.
Въпрос между гражданите и реката
Трансформацията на крайречната зона е възможна, защото липсва традиционната пречка – частните терени. Цялата територия, която ще се обновява по двата бряга на река Янтра, е общинска собственост.

Следваща в списъка за обновяване е зоната до реката в близост до Спортната зала “Орловец” откъм десния бряг и Дома на хумора и сатирата към левия. Как ще изглежда тя всъщност в голяма степен ще зависи от исканията на гражданите. Общината е събрала техни идеи, които ще заложи в бъдещето инвестиционно проектиране. От тях се вижда, че габровци предпочитат зеленото – повечето предложения са свързани с места за отдих, спорт и забавление. Велоалеите са своеобразен фаворит. Предлага се те да са специално за най-малките или пък да са свързани с вече изградените, но има и идеи да тръгват в съвсем нови посоки, като например към местността Градище. Сред предложенията са паркинг за колелета и зона с препятствия и съоръжения за колоездачите и любителите на екстремни спортове, както и идеи за спортни площадки за баскетбол, стрийт футбол и хандбал, фитнес на открито, площадка за деца със специални потребности, миниголф игрище, стена за катерене и зона за паневритмия.

Тъй като в близост все пак се намира Домът на хумора, има и доста предложения за статуи на хумористични персонажи, карнавални картини и други пъстри и нестандартни елементи.

Идеята за въжен мост между двата бряга на Янтра също е любопитна. Други предложения са за Стена на славата с известни габровски спортисти, парапети, по които влюбени двойки да закачат катинари, вероятно по пример на речните мостове по Сена в Париж, както и място за изложби, градски плаж с лодки и водни колела и др.

Всички тези концепции ще бъдат включени в заданието за проектиране, а после ще се проведе обществено обсъждане, което ще изкара на преден план най-добрите градоустройствени решения. После общината ще търси възможности за финансиране както чрез собствен ресурс, така и чрез външни източници.

“Бъдещата инвестиция ще има значително въздействие върху градското пространство и качеството на средата и ще бъде естествено и логично продължение на вече изградените пешеходни алеи и веломаршрути по улиците “Аврам Гачев” и ул. “Дунав””, казват от кметството.

Как една река става парк

Трансформацията на крайречната зона в случая е възможна, защото липсва традиционната пречка – частните терени. Цялата територия, която ще се обновява по двата бряга на река Янтра, северно от моста до Дома на хумора и сатирата (ул. “Д-р Никола Василиади”) до моста на ул. “Христо Ботев”, е общинска собственост.

Зоната откъм десния бряг включва пространството западно от спортната зала “Орловец” до магазин “Билла”. Според общия устройствен план на Габрово то е определено от два имота, предвидени за обществено обслужване – за спортен комплекс, паркинг, спорт и атракциони. Включен е и съществуващият паркинг и част от междублоковото пространство, заедно с терен за озеленяване между брега на реката и ул.”Орловска”.

Откъм левия бряг проектът обхваща територията източно от сградата на Дома на хумора и сатирата. Устройственият план я определя за пешеходна зона и озеленяване. Тя включва ул. “Аврам Гачев” заедно с прилежащите терени между реката, част от пространството пред бившия техникум по текстил, както и целия неблагоустроен имот по левия бряг на реката, предвиден за озеленяване и стигащ до моста на ул. “Христо Ботев”.

Тъй като миналият устройствен план е предвиждал преместване в участъка от паркинга пред блок “Камчия” и блок “Ропотамо” през реката към ул.”Васил Левски”, сега се предлага отново да се проучи изграждането на пешеходен мост от “лека ефирна конструкция” за осигуряване на достъп.

От две години насам нов пешеходен мост свърза и двете вече обновени крайречни зони по ул. “Аврам Гачев” и ул. “Дунав”. Това не само помага за по-добрата свързаност, но и отключва инвестиционния интерес към района.

Доказателство за това е проектът за две бизнес сгради на “Сиентиа”. Те се строят в частта от крайречната зона, която вече е обновена. “Решихме, че тези два парцела са най-добрата локация, защото хем се намираш в центъра на града, хем реално си до реката, на спокойно място и на чист въздух”, коментира пред “Капитал” изпълнителният директор на фирмата Цветелина Стоянова. Тя посочва, че обновената зона там със сигурност е сред факторите за решението, а другата причина е, че двама от тримата акционери в “Сиентиа” са габровци, както и самата тя. “Отделно получихме достатъчна подкрепа от общината и продължаваме да работим все така добре”, обяснява Стоянова. Инвестицията е около 7 млн. лв. и включва двете сгради, техните парцелите и техническите разработки. Това става благодарение на успеха на “Сиентиа” през лятото на 2019 г., когато печели сертификат за инвестиция клас А по Закона за насърчаване на инвестициите.

Проектът на фирмата предвижда сградите да са четириетажни, с подземни гаражи и включват ресторант, кафе, служебен фитнес, обучителни и конферентни зали и четиринадесет офиса. В синхрон с близостта до реката на последното ниво на двете сгради се предвиждат рекреационни зони за отдих.

В първата сграда, наречена Curly Bridge заради това, че се намира точно срещу “Къдравия мост”, ще бъде разположен офисът на софтуерната фирма, в която двама от акционерите са съдружници. Тя оперира в София под името “Графиксофт”. “Наши колеги в столицата имат намерения да дойдат в Габрово. Те са около 10%. А освен това ще привличаме млади хора, които да обучаваме с “Телерик” или “Софтуни”, казва Стоянова. Предвидено е откриването на 80 до 100 нови работни места.

В другата сграда, която е значително по-голяма, собствениците ще търсят друга софтуерна фирма, с която да правят разработки. Тя ще осигури около 300 нови работни места в сферата на информационните технологии. Планира се двете сгради да са изцяло готови за работа в средата на 2022 г., когато се очаква да има издаден Акт 16.
Живот край Янтра

Обновяването на крайречната зона и превръщането ѝ в място за отдих и бизнес би дало мощен тласък за модернизацията на града. Ключовото сега е да се търсят цялостни решения за осигуряването на комплексна инфраструктура, които биха позволили създаването на индивидуален облик. “Свързаността на двата бряга ще се подобри – безспорно удобство за жителите и бизнеса в града. Ще се оживи и осмисли едно в момента неизползваемо пространство. Процесът вече се случи по южната част на реката. Там се създадоха и “заработиха” места за изложби, за събития, зелени зони, детски площадки, подобри се свързаността на различните части на града, повиши се бизнес интересът. Животът бе изведен и извън центъра и стандартните локации и активизира зони, които досега не са били активни. В момента работим, за да стане факт същият процес и на север”, казват от общината.

Реката има пълния потенциал да се превърне в нова визитна картичка на града, а проектът за трансформацията й показва, че невинаги е нужно много. Важно е само гражданите да припознават идеите за градско преобразяване, а общините да работят усърдно и принципно за сбъдването им.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Русия свалила свой Су-35 край Севастопол?

Военен самолет се разби в морето, но няма пострадали цивилни...

БАБХ установи огнище на Инфлуенца А по птиците в с. Цалапица

Установено е огнище на Инфлуенца А по птиците в...

Северна Македония трябва да върне 2.2 милиона евро от програма Еразъм+

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) настоява Република...

Русия блокира подновяването на наблюдателите на санкциите срещу Северна Корея

Русия наложи вето върху ежегодното подновяване на групата от...