сряда, май 15, 2024

Опасна игра за 1,5 милиарда лева

Date:

Сподели новината.

 

Опасна игра със залог 1,5 млрд. лева от ЕС. Такава зестра за властта получи служебният министър на земеделието Христо Бозуков от правителството на премиера Бойко Борисов. Причината – за поредна година избуяха съмнения дали българската администрация може да осигури независим одит пред Брюксел, който да докаже, че субсидиите на земеделските производители са платени по брюкселските правила. Филмът е стар и доста познат. Но докато в предходните години процедурата висеше на косъм, защото изборът на частната фирма одитор се обжалваше от конкурентите й до последно, то сега проблемът идва от държавна структура. През август м.г. уж бе намерена панацея за този проблем със създаването на държавна структура Изпълнителна агенция “Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове” към Министерството на земеделието и храните. Именно тя трябва да прави тези ключови одити за европейското финансиране.

Опозицията е категорична, че и новата структура не може да предложи независим одит на Европейската комисия (ЕК), защото не е независима от земеделското министерство, което ще проверява. “Новият сертифициращ орган е структуриран в разрез с европейските правила. От него се изисква да предложи на ЕК независим одит на дейността на българската администрация. Затова проверките досега се правеха от наети независими частни фирми. Създадената нова държавна структура обаче е под шапката на Министерството на земеделието, което на практика заедно с фонд “Земеделие” трябва да бъде проверявано. С две думи България не може да удостовери пред ЕК независимост на контрола”, хвърли камъка Виолета Александрова, бивш зам. изпълнителен директор на фонд “Земеделие” по време на кабинета Орешарски. Новата агенция задължително се акредитира пред ЕК, а такова нещо с държавната структура не е направено, твърди Александрова.

Екипът на вече бившия министър Десислава Танева лаконично опонира. “Изпълнителна агенция „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове” е оперативно независима структура от Министерството на земеделието и храните. Изпълнителният й директор се назначава от министър-председателя на Република България”, казаха оттам.

От Европейската комисия потвърдиха пред „Икономист”, че държавната одитираща агенция трябва да е абсолютно независима от Министерството на земеделието и от фонд “Земеделие”, които ще проверява. И посочиха, че българската държава на хартия е декларирала тази независимост.

Декларацията е едно, но дори бегъл преглед на фактите хвърля дълбока сянка на съмнение. Справка с Интегрираната информационна система на държавната администрация, т.нар. Административен регистър, показва, че агенцията е създадена с Устройствен правилник, приет на 18 април 2016 и поправен на 24 август м.г. Още в член 1 там пише: “С правилника се определят дейността, структурата, функциите, организацията на работа и числеността на персонала на Изпълнителна агенция „Сертификационен одит на средствата от европейските земеделски фондове“ към министъра на земеделието и храните”. Там още е посочено, че изпълнителният директор “е второстепенен разпоредител с бюджетни средства към министъра на земеделието и храните”. Отбелязано е, че шефът на ведомството се назначава и освобождава със заповед на премиера. А сега следва и гвоздеят – в чл. 12, ал 3. черно на бяло е посочено, че “изпълнителният директор се назначава с договор, който се сключва, изменя и прекратява от министъра на земеделието и храните, съгласувано с министър-председателя”. Ето как независимостта започва да изглежда доста имагинерна!

Само за сравнение – по същия начин министърът на земеделието и храните сключва договор и с шефа на фонд “Земеделие”, чиято дейност ще инспектира въпросната агенция. А самият министър е председател на Управителния съвет на фонд “Земеделие”, като заедно с него в УС влизат и земеделските зам.-министри. Всичко това бие още по-тежко върху тезата за независимост на агенцията.

Така че повече от ясно е, че се играе опасна игра за 1,5 млрд. лева от ЕС. Развръзката й ще дойде след средата на 2017 година, когато Главна дирекция “Земеделие” ще направи първи одит на новата агенция и ще оцени независимостта й не само на книга. И докато чакаме развръзката, не е зле да се подготвим за стария спор – на кого му ги пускат и на кого му ги спират европарите!

 

Автор- Драгомир Николов

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Извънредно! Изграждат два нови завода около Велико Търново

Cъздaдeнaтa пpeз 1995-a гoдинa бългapcĸa ĸoмпaния "Eĸcтpaпaĸ" плaниpa oтĸpивaнeтo...

Възстановяват дейността на месокомбинат „Добруджа“ в Силистра

Дейността в месокомбинат „Добруджа“ предстои да бъде възстановена, след като...

Курсът на еврото продължава да се понижава

Курсът на еврото днес продължи да се понижава, след...

Средна Европейска Класа започва срещи за формирането на широко надпартийно обединение

След всички предложения, които бяха отправени към Средна Европейска...