четвъртък, май 8, 2025

Нова класация: Расте армейската мощ на България, вече изпреварваме…

Date:

Сподели новината.

Българската армия задмина по мощ тази на Хърватска и вече диша във врата на съседна Сърбия, стана ясно от специализирания военен сайт Global Firepower.

Миналата година родната армия бе на 67-мо място, а тази година се изкачва с 8 места нагоре и заема 59-то място в класацията.

 

През 2022 година Хърватска бе преди нас на 62-ро място, докато сега е паднала на 69-то.

Миналата година съседна Сърбия заемаше 61-во място, докато сега се е изкачила до 58-мо място и е само с една позиция преди нас.

Въпреки че страната ни се представя по-добре тази година в класацията, от данните на сайта става ясно, че военните под пагон са с 5 000 по-малко. Миналата година сме имали 30 000 човека, а тази са 25 000.

Също така през изминалата година при необходимост армията ни е можела да нарасне до малко над 3 млн., докато за тази година показателите спадат до малко над 2,6 млн.

В боеспособен план нещата не се променят. Армията ни си разполага със същата техника с каквато и миналата година. В небето имаме 11 изтребителя, два бойни хеликоптера, 20 тренировъчни самолети и 7 транспортни. По земя разполагаме с 410 танка, близо 600 бронирани машини и 192 ракетни обстановки. По вода може да разчитаме на 4 фрегати, 2 корвета и 12 миночистачи.

Иначе в световен план челната четворка не се променя, а именно първи са САЩ следвани от Русия, Китай и Индия.

В топ пет обаче вече влиза Великобритания, които се изкачват с няколко места нагоре. В топ 10 влизат още Южна Корея, Пакистан, Япония, Франция и на десето място е Италия. Бразилците пък изпадат от световната десетка.

Съседна Турция се изкачва с две позиции и вече заема 11-то място. Северната ни съседка Румъния обаче пада от 38-мо място на 47- мо.
Северна Македония се катери по стълбицата, като от 135-то издрапва до 108-мо място. Другата ни съседка Гърция пада с три места и за 2023 година е класирана на 30-то място.

При оценяването са взети предвид повече от 50 фактора, сред които брой на населението, брой на наличната военна работна сила, видове въоръжения и техният брой, природни ресурси, логистични възможности, бюджет за отбрана и географско местоположение.

Анализаторите отбелязват, че уникалната вътрешна формула, използвана при получаването на резултатите, позволява на по-малките, по-напреднали в технологично отношение държави да се конкурират с по-големи, по-слабо развити страни.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Бюджетните приходи изостават и от плана за 2025-а и от изпълнението за 2024-а

Данните за изпълнението на бюджета за първото тримесечие на...

В Женева САЩ и Китай топят ледовете

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и главният...

Депутатите дадоха шест месеца срок да се изготви Пътна карта за пенсионната реформа

Социалната комисия прие проект на Решение за задължаване на...

Лукашенко помилва 42 политически затворници

Президентът на Беларус Александър Лукашенко помилва 42 души, осъдени...