петък, март 29, 2024

Небостъргач за 200 милиона евро в Бургас

Date:

Сподели новината.

Сред несбъдните проекти на Бургас е и небостъргачът на Ваклин Стойновски.


Така трябваше да изглежда небостъргачът в Морската градина

В Морската градина в Бургас ще се строи 135-метров небостъргач! Точно преди 12 години през месец май тази новина гръмна по всички български медии и предизвика противоречиви реакции в природозащитните и архитектурни среди. 34-етажната страда трябваше да бъде изградена на мястото на уникалния ресторант “Воденицата”- реплика на прочутата Ефендиева къща в Малко Търново. Дотогава “Воденицата” в Приморския парк, намираща се до крайбрежната алея на Северния плаж, функционираше като луксозна механа.

За инвеститор на грандиозния проект беше представен бизнесменът Ваклин Стойновски. Уникалият билдинг, за облика на който бе организиран национален конкурс на десетки архитектурни бюра,  трябваше да бъде разположен на площ от 1.1 дка и да е висок 150 м. До такава пределна височина разрешиха от Ръководството по въздухоплаване след сложна процедура, водена от Община Бургас и инвеститора Стойновски.  Разгънатата застроена площ бе по документи 35 хиляди квадратни метра, а общата инвестиция – около 200 млн. евро.  Проектът бързо получи финансиране от “Българо-американска кредитна банка”.


Лятото на 2006 г., реставраторът Иван Иванов и покойната вече шефка
Регионалния музей Цоня Дражева обещават заедно със Стойновски,
че Ефендиевата къща (зад гърба им) ще се съхрани като елементи,
за да бъде вградена в бъдещия небостъргач

Заради новото строителство разкошната Ефендиева къща бе съборена, а Стойновски обеща да запази елементите от нея и да ги вгради в небостъргача. По това време се шушукаше, че собствениците на ресторанта спешно търсят 200 000 лева, за да го спасят. Дали обаче наистина е било така и защо им е трябвала тази крупна сума, едва ли някога ще стане ясно.

В крайна сметка гръмкият проект остана на хартия

Преди 2 години златният парцел бе обявен на публична продан от частният съдебен изпълнител Станимира Николова.

Взискател по делото бе Българо-американска кредитна банка (БАКБ), а длъжниците – три дружества и едно физическо лице – Ваклин Стойновски, инициатор на мащабното строителство и бивш общински съветник в Бургас, лидер на политическа партия “Бургас”.

Причина за продажбата бе необслужван кредит, обезпечен с ипотеки върху имота, на обща стойност 5.5 млн. евро. Начална тръжна цена на парцела бе 1 662 375 лв. До продажба не се стигна, защото дружествата-собственици подадоха жалба в съда и публичната продан бе прекратена. Важна подробност е, че парцелът служи като обезпечение за финансиране и на други инвестиционни проекти със заемен ресурс от БАКБ.

Кой от кого и как придоби парцела?

За изграждането на Ефендиевата къща още през 1969 г. теренът е бил обособен от държавата като строителен парцел с паркинг до него. С такъв статут той бе продаден през 2004 г. от Министерството на културата на фирмите “Куул плейс” и “Асет лизинг” на Ваклин Стойновски за 240 хил. лв.

Година по-късно подробният устройствен план на морската градина бе променен. С подписа на тогавашния заместник-министър на регионалното развитие Савин Ковачев и с одобрението на местния Общински съвет на Ваклин Стойновски бе разрешено да изгради многоетажната сграда с височина 134 м и разгъната площ 35 хил. кв.м. Това бе съобщено на паметна пресконференция в голямата заседателна зала на кметството, където един до друг седяха Ваклин Стойновски и тогавашният кмет Йоан Костадинов.

Първата копка бе планирана за лятото на 2006 г. До нея обаче не се стигна. Теренът и до ден-днешен продължава да се ползва като паркинг от плажуващите. Това вероятно е най-скъпият безплатен паркинг в света!


Ваклин Стойновски представя през 2006 г. проектът, който бе спечелил
първо място на архитектурния конкурс

През 2013 година Ваклин Стойновски обясни пред Флагман.БГ, че е само гарант по кредита към едно от дружествата и вече няма нищо общо с проекта за небостъргача. По думите му той свързал фирмата-инвеститор с банката и гарантирал заема в качеството си на физическо лице.

Остава загадка за непредубедените бургазии защо този проект пропадна, макар че имаше осигурено финансиране и всички разрешителни за строеж.

Малко преди месния вот през 2007 г. Стойновски създаде собствена партия
и се кандидатира за кмет. През 2011 година той отново атакува поста,
но безуспешно

Самият Стойновски изтъква като основна причина „политиката на ГЕРБ в Бургас“. Вярно е, че през 2011 година, с приемането на новия общ устройствен план на града, бяха драстично орязани строителните параметри на парцела от 1,1 дка и сега там може да се построи само неголяма сграда с максимална разгъната площ от 500 кв.м., вместо разрешените някога 35 000 кв.м. И че тази промяна стана с гласовете на общинските съветници от ГЕРБ. Но проектът с небостъргача зацикли много по-рано, някъде по времето, когато отношенията между Ваклин Стойновски и Йоан Костадинов внезапно и неочаквано тръгнаха към необратимо влошаване.

Преди това, през 2005-2006 г., двамата бяха много близки и Стойновски минаваше за галеник на Йоан. Младият бизнесмен завземаше скоростно все повече територии в Бургас и възходът му напомняше шеметната кариера на ранния Ивайло Дражев, който впоследствие стигна до затвора.  Приликата между двамата се подсилваше от факта, че в Бургас свързваха успехите им с широкия гръб на Йоан Костадинов. През есента на 2006 година, на пищен коктейл в хотел „България“, даден от Ваклин Стойновски като концесионер на Северния плаж, Йоан пристигна с цялата си администрация, което беше ярък, демонстративен знак за много голяма близост. Кметът даже държа реч, в която каза, че досега градът не помни такъв добър концесионер. И за да не изглежда като личен PR на собственото си протеже, той завърши словото си с бащинска закачка: „Само едно те моля, Ваклине – намали малко тези заведения на плажа. Срещат ме хората и питат: „Кмете, къде ти е морето?“ Затова ти намали твоите заведения на плажа, а аз моите в Морската градина ще ги увеличавам“.

Политическите амбиции на инвеститора на небостъргача

Само няколко месеца по-късно, още в ранната пролет на 2007 г., Ваклин Стойновски хвърли истинска бомба, като заяви, че ще се кандидатира за кмет на Бургас, като преди това бе започнал подготовка за структуриране на собствена партия с името “Бургас”. Отначало това се приемаше за някакъв политически театър, в който ролята на Стойновски е да играе боксова ръкавица на Йоан срещу основните му опоненти – Валери Симеонов от Атака и Димитър Николов от ГЕРБ. Както и да вкара малко общински съветници, които по-късно да гласуват дружно с Йоановите хора и да прокарват решенията му. Схема, добре известна и успешно прилагана още през 2003 г.

Това е най-скъпият безплатен паркинг днес

Още със старта обаче стана ясно, че Ваклин е решил да прави истинска кампания, а основната му мишена не са Валери и Николов, а самия Йоан. Една от възможните причини за разрива между двамата е именно бъдещия небостъргач. Не е изключено в този проект Йоан да е поискал повече, отколкото Ваклин е бил готов да отстъпи. И да е решил самият той да стане кмет.
В крайна сметка Стойновски получи на местните избори през 2007 година 11 803 гласа, Йоан Костадинов – 14 739, Валери Симеонов – 20 588, а Димитър Николов – 38 456. Резултатите бяха шокиращи за хората на Йоан, които и до днес смятат, че Ваклин е дръпнал гласове основно от електората на техния патрон. Ако това наистина е така, чисто аритметично излиза, че именно Стойновски е една от причините за краха на Йоан през 2007 година. Без него Йоан щеше да събере повече гласове от Валери Симеонов и да отиде на балотаж с Димитър Николов, където се надяваше, че има някакви шансове. Поне сриването му от власт нямаше да е толкова унизително и драматично.

Небостъргачът на Стойновски остана непостроен, но помогна за сериозното разместване на политическите пластове в Бургас и падането на несменяемия Йоан Костадинов. Така след дълги години на застой, Бургас получи млад, енергичен и амбициозен кмет. А проектът на Ваклин отиде в небитието заедно с модела, който го създаде. Така Йоан загуби поста си, но Бургас запази Морската си градина.

Стойновски се върна отново в столицата и рядко посещава родния Бургас. Последно, през 2011 г., той игра ва банк като кандидат за кмет и за влизане отново с група в Общинския съвет, но не успя да вкара никого. Към момента се е отдал на семейството си и четирите си деца.

 

Флагман.бг

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Необходима е АЛТЕРНАТИВА

Готова е нова патриотична организация, не отричаща, а утвърждаваща,...

Парламентът потвърди, че Мария Габриел няма да е премиер

Парламентът прие проект на решение, с което вицепремиерът и външен...

Фалира завод в Добрич

Bъзcтaнoвявaнeтo нa дeйнocттa нa пpeдпpиятиeтo нa "KCEЛA Бългapия" EOOД в...

Руски полицаи са отрязали ухото на един от задържаните след терористичния акт в Москва

Руските спецчасти са отрязали ухото на един от задържаните по...