сряда, октомври 22, 2025

МП: Готви се механизъм за изпълнение на решенията на ЕСПЧ

Date:

Сподели новината.

Належащо е България да има уредба за цялостно изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ). Това посочват от Министерството на правосъдието.

Това е условие за по-добрата защита на правата на българските граждани и намаляването на осъдителните решения срещу страната.

Решението предвижда да има национален механизъм на две нива – политическо и експертно, с участието и на трите власти. Обмисля се и Съвет, в който ще участват министри, представители на съдебната и на законодателната власт и той ще отговаря за изпълнението на решенията на ЕСПЧ.

Това стана ясно на междинна конференция за представяне на напредъка по проект „Засилване на националния капацитет за изпълнение на решенията на ЕСПЧ“, чието финализиране предстои. Проектът се изпълнява от правителствени агенти от дирекция „Процесуално представителство на Република България пред ЕСПЧ“ в Министерството на правосъдието

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

И дребният, и едрият бизнес натискат за по-високи компенсации за ток

И дребният, и едрият бизнес останаха недоволни от обявените...

Радев отвори битка за правомощията си в ДАНС

Президентът Румен Радев няма намерение да се отказва без...

Първи китайски контейнеровоз мина през Арктика и съкрати пътя към Европа

Китайски контейнеровоз завърши пионерско пътуване през Арктика до пристанище...

Червената линия в Бюджет 2026

Трябва да се контролират ръстовете на заплатите в бюджетната...