петък, април 19, 2024

Левски (Чикаго) крачи уверено към пореден трофей

Date:

Сподели новината.

Левски Чикаго 2014 се класира на финала за щатската купа на Илинойс, при над 30-годишните, за пети пореден сезон. В полуфинален двубой, “сините” победиха с класически резултат 3:0 Интернационал 1996, информира chicago.bg.

Заради липсата на трети съдия, началото на мача се забави. Срещата започна благодарение на президента на Илинойската щатска асоциация по футбол – Клаудио Фриго. Той хвана флага и застана на страничната линия, докато пристигне третият рефер. Друг е въпросът, че за петте минути в ролята на страничен съдия, вдигна три спорни засади на българите.

Въпреки „съдийските тесли“, Левски успя да стигне до попадение. Сърбинът Владимир Вукайелович излъга защитник и напредна по дясното крило. Последва удар по земя, по диагонала. Топката уцели вътрешната част на страничната греда и влезе в мрежата за 1:0.
В средата на полувремето, Мирослав Манолов асистира на Бато Радонич и последния вкара за 2:0. Пет минути по-късно, Миро Манолов вкара дежурния си гол за 3:0. Десният бек Кили Гонзалес, изведе с хитър пас зад защитата Манолов, който напредна и сам срещу италинаския страж отбеляза.

Малко след това, главният съдия изгони с втори жълт картон единя централен защитник за умишлена игра с ръка, след стрелба на Манолов. В 43-aта минута при единоборство за топката опитният Росен Каптиев получи контузия и напусна играта. Десният глезен на футболиста се поду и участието му на финала е под въпрос.

На полувремето ръководството на Левски сигнализира за проверка на годините на вратаря на италианците, който видимо изглеждаше по-млад. Съдийската тройка провери по-обстойно картотеката на играча и се оказа, че италианския страж е под 30-годишен. Това автоматично означаваше край на мача и победа с настоящия резултат за Левски.

Припомняме, че през 2016 г. Левски Чикаго имаше подобен проблем също на полуфинал за щатската купа. Тогава, съдиите забелязаха на проверката по-младия вратар на сините и не му разрешиха да започне мача. Грешката с годините на вратарите идва заради правилото на Премиерлигата, в която играят повечето отбори за над 30-годишни, където вратарите може да бъдат над 25 години. За купата на щата това правило не важи и всички футболисти трябва да бъдат над 30-годишни или да навършват 30-та си година до 31 декември на същата година.

Финалът за щатската купа ще се изиграе на 21 юли (събота) от 5:00 часа следобяд на адрес: Wheeling High School, 900 S Elmhurst Rd, Wheeling, IL 60090. Противникът на Левски ще се определи в понеделник в другия полуфинал, където един срещу друг се изправят отборите на перуанския тим Атлетико Торино и полския Игълс 1940.

Ако Левски (Чикаго) успее да вдигне за трети пореден път купата на щата Илинойс, при над 30-годишните, “сините” ще станат едва вторият отбор в историята на щата с подобно постижение. През сезоните 1988/89/90 г. немският тим Швабен 1926 е първият отбор с три поредни трофея.

Турнирът за купата на щата Илинойс при над 30-годишните се провежда от 1984 г. Първият шампион е Швабен 1926, а последният Левски Чикаго 2014.