събота, май 4, 2024

Край на отнемането на книжки за неплатени глоби!

Date:

Сподели новината.

Отнемането на шофьорски книжки и спирането от движение на автомобили заради неплатени в срок глоби към Пътна полиция приключват, предава “24 часа”.

Във вторник 12-те конституционни съдии единодушно решиха, че този текст от Закона за движение по пътищата противоречи на основния закон и на принципите на правовата държава.

Решението трябва да бъде обнародвано в “Държавен вестник” до 15 дни и влиза в сила 3 дни след това. То е окончателно и не може да бъде оспорвано пред никоя институция.

Делото пред КС беше образувано по искане на омбудсмана Диана Ковачева през лятото м.г. Тогава Пътна полиция започна на границата да взима книжките на шофьорите, които не са платили глобите си в срок. Ако пък са и собственици на автомобила, той се спира от движение, гласи законът. Според него двете мерки отпадат при погасяване на задълженията.

Всъщност текстът е от 21 януари 2017 г., но акцията на ГКПП-та, която възмути хората, е от юни 2020 г. Основният аргумент на законодателите беше, че така ще намалеят катастрофите.

Според Конституционния съд

“истинската

цел не е

осигуряване на

безопасността на

движението

по пътищата, а по-лесното събиране на вземанията от глоби”.

Чрез временното спиране от движение на кола и отнемането на книжката до плащането на глобата “на практика се ограничава правото на гражданите да се придвижват свободно по територията на страната и да напускат нейните предели”. Това казват съдиите.

Те отбелязват, че подобни ограничения са оправдани само заради други конституционни ценности – националната сигурност, народното здраве и правата и свободите на останалите граждани. В случая не е така.

Съдиите посочват още, че двете мерки “сериозно засягат правото на собственост”, а “държавата трябва да се въздържа” от произволни действия в тази насока.

КС допълва, че спирането от движение на колата се прилага и тогава, когато автомобилът има и още един собственик освен този, който не е платил глобата.

“В тези случаи се нарушава принципът на личната отговорност, което е допустимо само по изключение и при призната от правото необходимост да се поправят причинени вреди”, е становището на конституционните съдии.

От МВР коментираха, че ще се съобразят с решението. Но до влизането му в сила ще работят по сегашния закон. И добавиха, че проверките за невръчени глоби за скорост ще продължат да се правят както на границата, така и из страната. Те не са отменени от КС.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Кои са възможните кандидати за нов Патриарх?

За втори път в най-новата ни църковна история ще посрещнем...

Влак блъсна кола, спряна на жп релсите между две села в Монтанско

Товарен влак се блъсна в лека кола, спряна на...

5-те най-влиятелни жени в Библията

Как жените са представени в Библията, се обсъжда от...

Колко печели един тираджия от България?

Дефицитът на професионални шофьори в България е поне 20,000...