понеделник, май 6, 2024

Концесионерът на “Оброчище” криел колко манган изнася

Date:

Сподели новината.

Концесионерът на мина “Оброчище” – “Евроманган”, е крил от държавата какво точно количество руда добива и изнася. Освен това е установено, че отпадни води от рудника се изливат директно в близката река Батовска, чието устие е в южния край на курорта Албена. Това става ясно от съобщение на окръжната прокуратура в Добрич, която започна проверка на концесионера. Разследването е за престъпления по служба, данъчни престъпления и неоказване на съдействие на орган на властта.

Само в последните месеци миньорите от рудника протестираха на няколко пъти заради забавяне на заплатите и лоши условия на труд и провеждаха гладни стачки под земята. При това заплатите в мината са изключително ниски за този бранш – между минималните 460 и 610 лева. С проблема се ангажира и националният омбудсман Мая Манолова. Преди дни, след поредната стачка и намесата на премиера Бойко Борисов, Министерството на енергетиката временно спря концесията. Формалният повод са забавени концесионни възнаграждения към държавата в размер на 205 хиляди лева. Главният прокурор Сотир Цацаров, от своя страна, нареди проверка на дружеството.

Данните от тази проверка досега показват, че концесионерът е укривал от държавата точните данни за добива и за износа на руда. Мангановото находище е най-голямото в Европа и се определя като четвъртото по запаси в света. Информация за разминаванията е била подадена от миньорите. По искане на прокуратурата от варненската дирекция “Морска администрация” са изпратили диск с данни за последните 10 години от кое българско пристанище какво количество манганова руда е изнесено. От Министерството на енергетиката пък са изискани копия от цялата документация, свързана с договора за концесия, тъй като контролът през годините е бил занемарен. “Изяснява се дали длъжностни лица от МЕ умишлено не са изпълнявали задълженията си и дали има престъпление по служба”, посочват от държавното обвинение.

Има данни и за ощетяване на бюджета, затова са разпоредени данъчна проверка и ревизия. През последните 5 години “Евроманган” въобще не е била проверявана от НАП, а при предходната ревизия, която е извършена през 2012 г. и е обхващала периода до 2011 г., никой не е проверил какви са били действителните количества изнесена и продадена в чужбина руда. Възнаграждението, което фирмата трябва да плаща на държавата, е процент от приходите.

На ДАНС е наредено да изясни дали хора, свързани с концесионера, изнасят пари от държавата в нарушение на валутния закон.

Друг стряскащ извод от проверката е, че промишлената отпадна вода въобще не се пречиствала, а директно се изливала в река Батовска само на няколко километра от устието й в южния край на курорта Албена. Помпите, с които тази замърсена с тежки метали вода се е изпомпвала от галериите на повърхността и от там – по дере в реката, са били пускани през нощта, когато няма опасност нещо да бъде видяно.

Прокуратурата е проверила и сигнал на добричката Инспекция по труда, която е установила непрекъснато нарушаване на правилата за безопасни условия на труд. На работниците не били извършвани никакви периодични медицински прегледи. Инспекцията налагала глоби, които обаче не са плащани. Концесионерът дори попречил на няколко пъти на инспекторите да проверят как върви работният процес.

Заплатите в мината са между 460 и 610 лв. – при положение че средната за бранша е над 1270 лева на месец. Според синдикатите тези размери нарушават отрасловия колективен договор за 2017 г., според който минималният осигурителен доход е 644 лв.

 

 

КОНЦЕСИОНЕРЪТ

Според данни от Търговския регистър “Евроманган” е собственост на кипърската фирма “Пойтнър трейдинг”, а тя пък се държи от друга компания от Кипър – “Белсерв консълтанс”, сочи информация на “Правен свят”. Директори на втората фирма са Мария Папапавлу и Марта Калеши. Папапавлу е едноличен собственик на “Магиава холдингс”, която преди 3 години придоби “Мини Черно море” от предишния собственик – регистрираната на Сейшелските острови “Севар”. Преди това пък мината бе на бизнесмена Христо Ковачки. Марта Калеши е директор и на кипърската “Дарклет”, която в момента притежава “Топлофикация – Габрово” – също бивша собственост на Ковачки. Концесията със срок 25 г. е от 1999 г. и досега мината е минала през няколко трансформации на собствеността.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Курсът на еврото продължава да се понижава

Курсът на еврото днес продължи да се понижава, след...

Средна Европейска Класа започва срещи за формирането на широко надпартийно обединение

След всички предложения, които бяха отправени към Средна Европейска...

Германо-швейцарска компания налива още милиони в Добрич

C пълeн ĸaпaцитeт paбoти paзшиpeниeтo нa зaвoдa зa гъвĸaви...