неделя, май 5, 2024

Кой е виновен за най-големия гаф в историята на оскарите

Date:

Сподели новината.

Огромен гаф на организаторите на спектакъла за връчване на оскарите, петно върху репутацията на Академията за киноизкуство и ненужно поставяне в срамна ситуация на прочутите Уорън Бийти и Фей Дънауей.
Но кой е виновен за това?
Това е момент, в който се събират няколко процедури, участници и фирми, но, изглежда, в крайна сметка един от двамата пазители на тайната ще понесе основната отговорност.
Шоуто за раздаване на 89-те награди на Академията завърши с много конфузна ситуация, в която по средата на благодарствените изказвания от екипа на “Страната Ла-ла” те трябваше да предадат наградата за най-добър филм на годината на колегите си от “Лунна светлина”.
Това стана по много приятелски и елегантен начин, но не само аудиторията в залата и пред телевизионинте екрани бе шокирана от вероятно най-големия гаф в историята на наградите.
Обявяването на победителя за най-добър филм бе поверено на 79-годишния Бийти и 76-годишната Дънауей. При отварянето на плика Бийти видимо се поколеба, два пъти погледна картончето с името, надзърна и в плика да не би нещо да е останало вътре, но това изглеждаше като актьорски скеч за повишаване на напрежението.
В този момент Дънауей погледна името и обяви: “Страната Ла-ла”!

Минути по-късно, докато екипът на филма благодареше, зад кулисите се надигна шум и възклицания “Боже! Не е “Страната Ла-ла”, а “Лунна светлина”!”, разказват репортери на мястото на драмата. След секунди суетенето се усили и се чуха реплики “Той е получил погрешен плик!”.
Уорън Бийти напусна сцената, но отказваше да предаде плика, няколко души го питаха дали се чувства добре, а Дънауей казва нещо, че видяла името на Ема Стоун на картончето, описва сп. “Пийпъл”.
В този момент на сцената излязоха хора от охраната и организаторите, а водещият Джими Кимел отиде до микрофона и каза: “Не знам какво точно се случи преди малко. Вероятно трябва да разбера… до края на живота ми хората ще ме разпитват за това.”
Продуцентът Фред Бъргър тъкмо благодареше за огромната чест, когато спря по средата и каза “Впрочем, изгубихме, но вие вече разбрахте”. Колегата му Джордан Хоровиц се върна пред микрофона и обяви: “Станала е грешка. Победителят е “Лунна светлина”. Това не е майтап, елате тук.”
Уорън Бийти също обясни какво се е случило току що: “Отворих плика и в него пишеше “Ема Стоун, “Страната Ла-ла”. Затова и толкова дълго гледах към Фей и към вас. Това не беше опит да ви забавлявам.”
След като създателите на “Лунна светлина” получиха своя звезден миг и възможност да благодарят, Джими Кимел закри шоуто с думите: “Не знам какво се случи. Обвинявам себе си. Но да не забравяме, че това в крайна сметка е само едно шоу за раздаване на награди.” След това той се извини за разочарованието на хората от “Страната Ла-ла” и опита да поеме част от вината с думите “Знаех си, че ще прецакам това шоу. Обещавам никога повече да не се върна на тази сцена”.

Тепърва ще има официално обяснение за гафа, но всички следи водят към отговора на въпроса защо е имало втори плик с името на актрисата, отличена за най-добра женска роля, която беше обявена точно преди финала с наградата за най-добър филм.
Леонардо ди Каприо, който представи номинираните и обяви името на победителката, каза, че е дал картончето на Ема Стоун още на сцената.
Стоун потвърди пред репортерите, че през цялото време е държала при себе си картончето с името си. “Не знам какво стана, но наистина исках първо да говоря с вас. Мисля, че всички са объркани – развълнувани, но объркани.”
Бари Дженкинс каза също пред журналистите: “Видях две картончета, просто се случи. Исках да видя картончето, а Уорън отказваше да го покаже на когото и да е друг освен на мен. Така и направи – дойде и ми го показа. Всички искаха да го видят, но той отвръщаше “Не, Бари Дженкинс трябва да го види. Той трябва да знае”.
Очевидно Фей Дънауей прибърза с прочитането на грешното картонче, но това няма общо с възрастта ѝ, защото всеки на нейно място би се объркал, най-малкото защото не знае как изглежда то. Надписът “Най-добър филм” е с най-ситния шрифт и се намира на дъното под линия. С големи букви над него са изписани имената на филма и създателите му.
Това означава също, че има риск, ако обявяващият наградата не изтегли цялото картонче извън плика, изобщо да не види, че то е за победител от съвсем друга категория.

Така всичко опира до въпроса защо в залата е имало две еднакви картончета с името на Ема Стоун и кой контролира пликовете с победителите.
Отговорът на първата част от въпроса изисква разследване, но отговорът за втората е един и същ от 83 години – “Прасуотърхаус Купърс”.
Известни са и имената на двамата служители, които са в залата и подават пликовете с картончетата – Марта Руис и Брайън Кулинан.
Кулинан разказва във видео на компанията, че двамата държат запечатаните пликове и лично ги подават на водещите или актьорите, обявяващи победителите.

От съображения за сигурност и опазване на “най-голямата тайна в шоубизнеса” всички пликове се дублират и поставят в еднакви кожени чанти с емблемата на PwC и на Академията. Руис и Кулинан репетират в събота пътуването до залата с две различни коли и по два различни маршрута, включително и за да не се забавят (въпреки полицейския ескорт) за церемонията в неделя, попадайки в прочутите задръствания на Лос Анджелис.
Вечерта преди шоуто те преминават по червения килим с кожените чанти, дават интервюта, позират за фотографи.
След това би трябвало двамата да застанат в двата края на сцената и когато водещите излизат, да им подават правилния плик. Дали тази година е било точно така, дали и защо са били отворени и двете чанти и кой е координирал действията им, тепърва ще се разбере.
По принцип би трябвало, когато единият подаде плик, другият веднага да премахне или унищожи същия плик в другия край на сцената.
Отново заради поверителността не се прави списък с победителите, което означава също, че продуценти на шоуто и организатори няма как да се намесят и да съобщят за грешка. Представителите на PwC запомнят имената и само от тяхната реакция да уведомят най-близкия мениджър на шоуто зад кулисите, че нещо не е наред, зависи овладяването на ситуацията.
Но гафът си остава и заради него вероятно ще има ревизия поне на финалната част от целия процес за контрол на гласуването. А той умишлено е направен сложен, за да стане така, че накрая само двама души – Руис и Кулинан, да знаят какво пише на картончетата.
Събирането и броенето на гласовете на хилядите членове на Академията трае седмици наред и резултатът е известен на двамата в петък вечерта.

Първоначално само 6 души (без Руис и Кулинан) си разпределят гласовете така, че никой да не брои всички бюлетини за една категория и да не научи победителя. Руис и Кулинан събират резултатите, проверяват ги, броят отново и ако има равен брой гласове за конкретен филм (което се е случвало) искат ново гласуване за категорията.
Академията предоставя специалните картончета, които са за всеки номиниран филм и за всяка от категориите, в които е предложен, за да не могат да научат предварително и в печатницата, която ги изработва, които ще са носителите на оскари. Двамата одитори имат задача да поставят тези с победителите в пликовете, да ги запечатат и да унищожат всички останали.
Никога в историята не е било искано ново броене на гласовете на членовете на Академията, след като церемонията вече е минала.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Това ли е новият Джеймс Бонд?

"Арън Тейлър-Джонсън ли е следващият Джеймс Бонд?", е въпросът,...

Ето я окончателната бургаска програма на CineLibri с дати на прожекциите и цени на билети

Четиринадесет филма от интересната програма на международния кино-литературен фестивал...