събота, декември 7, 2024

Какво остана от поделение 26200 в Айтос

Date:

Сподели новината.

Вървим по прашния айтоски път, покрай безкрайна ограда от бодлива тел, и се оглеждаме за най-подходящото място откъдето да се промушим. Намираме го в един обрасъл с бодливи акации участък и внимателно преодоляваме дървесните и телените заграждения. От другата страна растителността е още-по гъста, а зад зеления камуфлаж на листата се простира огромна площ, покрита с бурени и стари сгради. Намираме се на територията на бившето Поделение 26200 – домът на 24-та танкова бригада.

Историята на поделението започва през 1951 г. когато е сформиран 21-ви стрелкови полк, в състава на 24-та пехотна дивизия – Бургас. Личният състав на полка е настанен в Айтос – в сградата на съществувалото през 40-те години девическо училище по селско стопанство. За да се задоволят нуждите на военното формироване започва изграждането на различни специализирани постройки, между които и казармената сграда, завършена през 1954 г.

За кратко време полкът се прославя с отличната подготовка на военнослужещите и винаги високите резултати, постигнати в различните учения. Въпреки това, през 1960 г. той е разформирован, а година по-късно, на негово място се появява 24-та танкова бригада.

Бригадата е официално създадена през 1961 г., а на 27 октомври 1962 г., на тържествена церемония в центъра на Айтос, е връчено и бойното знаме.

Наследената база обаче се оказва прекалено тясна за новосъздаденото формирование и следващите десетилетия се характеризират със засилено строителство. Създадени са паркове за бойна техника, битов корпус, работилници и дори открит басейн с минерална вода.

Редом със строителните дейности тече и учебният процес, който превръща 24-та танкова бригада в елитно съединение, заемащо челно място в редиците на БНА. Бригадата взема активно участе в редица оперативно-тактически учения. През 1972 г., заради високия професионализъм на айтоските военнослужещи, 15 танка са избрани да представят сухопътните ни войски на демонстрации пред кубинския лидер Фидел Кастро, по време на посещението му в България. Своеобразен връх в “кариерата” на бригадата е участето ? в грандиозното учение на войските от “Варшавския договор” – “Щит-82”.

Освен в различните учения, личният състав на 24-та бригада участва и в строежа на редица знакови обекти като АЕЦ “Козлодуй”, комбинат “Кремиковци” и курортния комплекс “Слънчев бряг”. Освен това формированието оказва помощ на гражданското население при различни бедствия и аварии. През 1981 г. то е удостоено с орден “За гражданска доблест и заслуга”, след проведените спасителни операции по време на снежната виелица от зимата на същата година.

Във връзка с реформите в Българската армия, 24-та танкова бригада е ликвидирана през 1998 г., със заповед на Министъра на отбраната. На територията на поделението остава да съществува само учебен център за подготовка на новобранци, който е закрит няколко години по-късно – през 2003 г.

Настава времето на бурените…

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Парламентът избра свой председател

Народните представители се върнаха в зала след поредната 15-минутна...

Малката Елза Дадурян се нуждае от нашата помощ

12-годишната чаровница Елза Кеворк Дадурян е дете от Бургас, диагностицирано...

Скандал! Хотел над Средец изхвърля фекалии и мръсотия в гората(видео)

Популярният хотел "Божура" изхвърля в гората директно фекалии и...

Румънски тир предизвика ужас край Търново

Малко след 7 часа тази сутрин силен трясък събужда...