петък, март 29, 2024

Как Бургас загуби 100 милиона лева

Date:

Сподели новината.

Община Бургас е започнала процедура по прекратяване на концесията за океанариум. Местната власт е уведомила концесионера, че до този момент не е изпълнил задължението си за изграждане на обектите от обществен интерес.

Това отговориха от крайморския град на запитване на “Капитал” по темата. Комплексът трябваше да се изгради в парк “Езеро”, като инвестицията щеше да е на стойност около 100 млн. лв. В концесията бяха включени океанариум с аквариуми от черноморски, средиземноморски и океански видове, делфинариум със зала за представления и места за отдих на делфините, аквапарк със закрита и открита част и познавателно-развлекателен комплекс.

 

Процедурата е открита през 2013 г., като тогава единственият участник беше Обединение “Мостовик Бургас”. Основният инвеститор в обединението – НПО “Мостовик” ООД, беше с приходи от близо 1 млрд. евро за 2012 г. и беше ключов строител на съоръжения за олимпийските игри в Сочи. Другата фирма в обединението, “Уотър атракшънс къмпани плюс”, беше с управител руският гражданин Павел Сатонкин.

Заради финансови проблеми обаче плановете за океанариум в близост до Атанасовското езеро замряха. От една страна, инвеститорът в Сочи – държавната компания “Олимпстрой”, спря плащанията за големия обем работа, свършен от НПО “Мостовик”. От друга, преди няколко години изпълнителният директор Олег Шишов обясни, че собствени неуспешни инвестиции също са влошили състоянието на дружеството. През 2015 г. НПО “Мостовик” влезе в процедура по несъстоятелност.

И край на глава втора

След като големият партньор отпадна, през 2015 г. “Уотър атракшънс къмпани плюс” даде заявка, че търси алтернативно финансиране на проекта. Тогава директорът “Стопански дейности” в община Бургас беше обяснил пред “Капитал”, че компанията подготвяла терена край тенис кортовете до бургаския колеж по туризъм и извършвала проучвателни дейности за окончателното изготвяне на проекта и за реконструкция на съществуващата инфраструктура.

Явно обаче същинско раздвижване не е имало до тази година, когато проектът сякаш се съживи. Партньори на концесионера станаха строителната фирма “Хоризонт – Иванов” и международната компания Polin Waterparks, писаха медиите през лятото.

Те обаче не са успели достатъчно бързо да се организират. “Община Бургас многократно е изпращала покани на концесионера за изпълнение на задълженията му по концесионния договор, свързани с изграждането на обектите в обществен интерес. Срокът за изпълнение на тези основни задължения изтече на 12.06.2018 г.”, уточниха от общината пред “Капитал”. В свое писмо от 8 юни до общинския съвет концесионерът е поставил искане за удължаване сроковете.

В средата на август Постоянната комисия по правни въпроси при общински съвет Бургас е поискала от концесионера в срок от 60 дни да изпълни задължението си за внасяне на банкова гаранция от 60 хил. лв., обезпечаваща задължението му за внасяне на годишно концесионно плащане, като сумата е платена впоследствие. Комисията обаче иска и да се представят доказателства за наличие на финансов ресурс или лице, притежаващо съответния такъв за реализиране на инвестицията, като такива не са били получени до момента.

Според БНР управителят Павел Сатонкин е изпратил друго писмо до общинския съвет по-рано този месец, в което ставало ясно, че идеен проект се разработвал в момента, а плановете на компанията били в началото на 2019 г. да внесат в община Бургас и искане за разрешение за строеж.

Общината обаче не е била удовлетворена. “Безспорно е, че до настоящия момент инвестициите не са извършени. Ето защо съобразно клаузите на договора общината санкционира инвеститора, като усвои предоставената банкова гаранция”, отговориха от местните власти на “Капитал”.

“Капитал” изпрати въпроси до дружеството концесионер по електронната поща, но до публикуването на текста не получи отговор.

Нова надежда

Заради претърпяното фиаско веднъж, а сега евентуално и втори път, проектът е замразен и ще бъде възроден само ако има инвестиционен интерес, доказан финансов ресурс и доказани възможности за реализиране, изпълнение и управление на подобен проект, уточняват от общината. “Във всички случаи при постъпила инициатива от инвеститор се извършват нови анализи, въз основа на които общинският съвет определя условията за осъществяване на концесията”, обясниха те.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Застрашено ли е производството на горива в България?

Цeли 27% oт ĸaпaцитeтa зa paфиниpaнe нa пeтpoл в...

Денков: Демокрацията, а не НАТО е враг на Путин

“Днес Путин води война срещу демокрацията в Европа и...

Необходима е АЛТЕРНАТИВА

Готова е нова патриотична организация, не отричаща, а утвърждаваща,...

Парламентът потвърди, че Мария Габриел няма да е премиер

Парламентът прие проект на решение, с което вицепремиерът и външен...