вторник, февруари 11, 2025

Грипната епидемия се разраства, пикът ѝ се очаква да удари в следващите дни

Date:

Сподели новината.

Грипната епидемия се разраства, а пикът се очаква да удари в следващите дни.

От днес в следващите 2 седмици е обявена грипна епидемия в Трявна, Дряново и Димитровград.

Епидемиологът проф. Мира Кожухарова посочи в сутрешния блок на Bulgaria ON AIR, че грипната епидемия се развива по нормален начин. Към края на миналата седмица заболеваемостта е била 189 на 10 хил. Около 134-135 хил. души са били болни от грип или друго респираторно заболяване, обяви тя.

Има значително понижаване на броя на болните в София-град и Перник, където върхът на епидемията е преминал. Много висока е заболеваемостта в Благоевград, значително висока е в Пловдив. В още 12 области заболеваемостта също е висока.

Грипните вируси от тип Б – „Ямагата“ и „Виктория“ са най-разпространени, като най-често в момента боледуваме от грип с щам „Ямагата“. Грипът е заболяване към което трябва да се отнасяме сериозно.

Малък брой хора се ваксинират в България, затова няма значение кой точно е грипният вирус, стана ясно още от думите на проф. Кожухарова. Тя подчерта, че за съжаление започваме да говорим за епидемия, когато заболеваемостта е достигнала своя връх, но отбеляза, че човек може да се ваксинира и по време на грипната епидемия. „Който може да си позволи да намали контактите с хора, трябва да го направи. Грипните ваканции не могат да спрат епидемията, но намаляват броя на заболелите“, каза още епидемиологът.

Проф. Мира Кожухарова обясни още, че грипът минава в рамките на една седмица. Според нея той не е задължително условие за посещение на лекар, но само при младите и здрави хора.

www.novini.bg

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Голямата новина за Кресненското дефиле вече е факт

След разпореждане на премиера Росен Желязков, за седмица АПИ...

Леден ад! Минус 33 градуса във Видин и селата около града

Февруари започна доста по-ниски температури от тези, на които...

Фабрика в Айтос е пред затваряне! Няма желаещи да работят

Собственикът осигурява транспорт, но кандидати няма. Фабрика в Айтос, в...

Златоград разтърсен от кръв и насилие

Преди ден Тодор Батков –младши даде гласност на един...