петък, март 29, 2024

Голяма фирма от Русе тръгва към фалит

Date:

Сподели новината.

Един от големите търговци на горива – “Полисан”, с оборот от над 250 млн. лв., тръгна по пътя към фалита. Името на русенската компания стана известно за широката публика покрай възхода на варненския бизнесмен и депутат Веселин Марешки на пазара на горива. С разширяването на петролния бизнес на Марешки и веригата му VM Petroleum “Полисан” беше посочена като един от основните му доставчици на бензин и дизел. Но напоследък облаците започнаха да се сгъстяват за русенската компания, след като през април тази година Агенция “Митници” отне два лиценза на компанията.

Сега от обявите в Регистъра на публичните продажби става ясно, че частен съдебен изпълнител продава активи на “Полисан”. Партидата на компанията в Имотния регистър е изпълнена с възбрани върху имоти от банки, като Уникредит Булбанк, ОББ и Сосиете женерал Експресбанк, Агенция “Митници”, контрагенти и компании като “Поддържане чистотата на морските води”.

Самата “Полисан” пък е подала искане за обявяване на дружеството в несъстоятелност пред Русенския окръжен съд. От обявените до момента продажби става ясно, че активите могат да бъдат осребрени за около 15 млн. лв. По неофициална информация от източници от пазара кредитната експозиция е около 60 млн. лв. “Капитал” не успя да се свърже със собственика й Христо Вълков и така да получи отговор на въпросите дали само проблемите с Агенция “Митници” са в основата на случващото се в момента с компанията, или има и други причини и какво ще бъде нейното бъдеще.

Коя е “Полисан”

“Полисан” има 25-годишна история. Основана през 1994 г., тя е специализирана в производството на битумни продукти и котелни горива. Създадена е на територията на фалиралия “Комбинат за тежко машиностроене” в Русе, където разполага с рафинерия, произвеждаща битум. Компанията оперира със склад за горива и в Плевен в Западната индустриална зона (бившата рафинерия “Плама”). Собственик е русенският бизнесмен Христо Вълков, като основите на бизнеса са положени от баща му Людмил Вълков.

Компанията е една от големите в сектора. За 2017 г. приходите й са 254 млн. лв. (виж таблицата). Снабдява големи фирми от индустрията и пътно-строителни компании. Според източници от пазара на светлите горива дружеството внася на българския пазар от Русия и Румъния. Компанията има бизнес начинания и в Румъния през дружеството Polynaft SRL. Имаше и проект за изграждане на инсталация за хидрокрекинг, която да повиши капацитета на рафинерията от 10 хил. тона на 200 хил. тона годишно. Проектът обаче беше спрян заради жалби, свързани с екозаконодателството.

Проблеми и отнет лиценз

Миналата година обаче беше наситена с проблеми за търговеца. В началото на 2017 г. ГДБОП и Агенция “Митници” проведоха операция в офисите на “Полисан” в Русе. Тогава Марешки определи акцията като проява на страх и паника от това, което ще се случи на изборите на 26 март. През юни в компанията имаше и трагичен инцидент – бившият директор на производствената част Гален Петков беше намерен обесен в едно от халетата.

Неприятностите продължиха с нова сила и през тази година. Агенция “Митници” отне лицензите за данъчните складове на “Полисан”. Санкцията е била наложена заради нарушени процедури по доставка на гориво за отопление, което е било обложено с по-ниска акцизна ставка. Нарушението е било установено през 2016 г. и след съдебна процедура е наложена санкция от 29.2 хил. лв. Тъй като тя е над 15 хил. лв., нарушението се води тежко и според Закон за акцизите и данъчните складове складодържател не може да е лице, извършило такова. Така се стига до прекратяване на лицензите.

Проблем при проблем отива

Компанията започва да води дела и да иска спиране на предварителното изпълнение на отмяната на лиценза. Първо в Русенския административен съд, а после и във Върховния административен съд (ВАС). В сектора на горивата загубата на лиценз като данъчен складодържател е доста скъп проблем, както е видно от определенията на съда. С отнемането на лиценз на данъчен складодържател на горива възниква законовото задължение за заплащане на акциз за наличните акцизни стоки в склада и това сериозно би могло да затрудни дейността и финансовата стабилност на дадена компания и тя бързо да тръгне по стръмния път надолу.

От определението на ВАС по отношение на данъчния склад в Русе “от представените писмени доказателства се установяват твърдените от жалбоподателя обстоятелства за настъпване на значителни и трудно поправими вреди, изчислени в общ размер на 43 млн. лв.”.

“Размерът на задълженията на дружеството към банкови институции, стойността по сключените борсови договори, размерът на уговорените неустойки при неизпълнение по тези договори, значителният брой на лица, работещи по трудов договор в оспорващото дружество, което изплаща възнагражденията им, справките от трите банкови институции, особено в частта за налични салда по сметки на дружеството в тях, не могат да покрият бъдещите плащания на дружеството за над 15 млн. лв. по възникнали задължения за акциз за налични нефт и нефтопродукти”, пише още в определението.

По отношение на другия склад в Плевен “с отнемането на лиценза предвид представената справка за складовата наличност към 5 юни 2018 г. ще възникне задължение за заплащане на акциз от 9.6 млн. лв.

Така съдът приема, че е възможно да настъпят значителни и трудно поправими щети за “Полисан” и уважава искането за спиране на предварителното изпълнение на вземането на лиценза. Проблемите обаче вече са започнали, като от сектора твърдят, че някои от банковите гаранции вече са усвоени. Друг пример идва по линия на изпълнението на обществени поръчки. В края на миналата година компанията спечели поръчка на Министерството на отбраната за доставка на горива. От информацията в Агенцията по обществени поръчки се вижда, че той е бил изпълнен 20%, като последната доставка по борсовия договор е от 25 април. “След тази дата са правени многократни опити за кореспонденция с изпълнителя, като със същия не е осъществен контакт, нито е постъпила информация кога ще бъдат извършени доставки и причините за неизпълнение на доставките”, пише в документацията по договора. Недоставени са 4.7 млн. литра керосин на стойност 8 млн. лв. Оттам възниква задължението за плащане на неустойки, като са платени 100 хил. лв.

По пътя на принудителните продажби

В края на юли започнаха да се появяват и обявите за продажба на различни активи на компанията, основно с адрес общ. Русе, бул. “Тутракан” 100, като частният съдебен изпълнител е Венцислав Маринов. Продават се автосервизът и автомивката на компанията. Началната цена за тях е 2.8 млн. лв., като има ипотека в полза на Уникредит Булбанк. За продажба е обявено и офис оборудването в административната сграда на “Полисан” с първоначална цена около 11 хил. лв. За малко над 71 хил. лв. се предлага и апаратурата за определяне на дестилационните характеристики на автомобилните и специалните бензини, керосина, газьола, дестилатните тъмни горива и други нефтопродукти, заложена в полза на “Уникредит Булбанк”. Продават се 50 тона желязо на скрап за 18 хил. лв. от площадката в Русе, както и 25 превозни средства, собственост на “Полисан”. Повечето са заложени в полза на ОББ и Сосиете женерал Експресбанк, а общата им начална цена е над 600 хил. лв.

Най-скъпият актив, който се появи в регистъра обаче, беше рафинерията на “Полисан”. Началната тръжна цена беше 9.6 млн. лв. В нея влизат инсталацията за производство на битум и др., резервоарите, данъчният склад, разтоварище за жп цистерни и т.н. Върху имотите са наложени възбрани в полза на три банки – УниКредит Булбанк, ОББ и Сосиете женерал Експресбанк. Обявлението беше от 26 юли, като продажбата трябваше да се извършва от 30 юли до 30 август.

Няколко дни по-късно обаче то беше свалено от регистъра на публичните продажби. Това може да означава няколко неща – от техническа неточност, през оспорване до плащане. А при влизане в несъстоятелност, каквото още няма при “Полисан”, всички публични продажби трябва да бъдат спрени.

Несъстоятелност, но и нова компания

Междувременно от юли в окръжния съд в Русе има подадена искова молба от компанията за откриване на производство по несъстоятелност. Тя към момента е оставена без движение, като съдът е поискал от молителя да представи документи и доказателства като финансов отчет, опис и оценка на активите и пасивите, списък на кредиторите и размера и обезпеченията на вземанията им, като при неизпълнение на указанието молбата може да бъде върната, а делото – прекратено.

Искови молби за обявяване на “Полисан” в несъстоятелност са подадени в съда и от търговеца с горива “Сима” и последно от ОББ. Съдебната процедура по обявяването на фалит обаче все още е в начална фаза и може и да не успее да попречи на публичните продажби.

Вероятно в търсене на изход наскоро в Плевен е регистрирано дружеството “Лотус ойл трейд”, за което източници от пазара твърдят, че е създадено с цел да наследи бизнеса като складодържател в другия склад на компанията на територията на бившата “Плама” – Плевен.

Собственици на новото дружество, което все още не фигурира в публичните списъци на Агенция “Митници” като складодържател, се водят Галена Георгиева (лице със същото име е посочено като лице за контакт по процедури за обществени поръчки, спечелени от “Полисан”) и Владимир Лазаров. Връзка с “Полисан” се вижда и в Имотния регистър, като Христо Вълков прехвърля собственост край Русе на компанията. Дали част от бизнеса ще бъде съхранен обаче все още не е ясно.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Необходима е АЛТЕРНАТИВА

Готова е нова патриотична организация, не отричаща, а утвърждаваща,...

Парламентът потвърди, че Мария Габриел няма да е премиер

Парламентът прие проект на решение, с което вицепремиерът и външен...

Украйна порази още един руски военен кораб

Украйна удари с ракета десантния кораб "Константин Олшански". Това...

МФ публикува за обществено обсъждане Закона за въвеждане на еврото

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон...