петък, април 26, 2024

Енергийна драма за заводи от Стара Загора

Date:

Сподели новината.

Докато бизнес организации и компании недоволстват от поскъпването на електроенергията през последните седмици и монополът на държавата при предлагането, един малко известен търговец успя да си купи голямо количество ток през борсата на изключително изгодна цена – 20% под пазарната. Непознатият посредник “Загора Енерджи” всъщност е част от “Холдинг Загора”, чийто заводи “Прогрес”, “Пресков” и “Хранинвест – ХМК” заплашиха преди седмица да спрат производство именно заради поскъпването на електричеството.

От сделката необявеният държавен продавач на електроенергията е загубил близо 5 млн. лева, тъй като я е продал доста под пазарното ниво. Кой точно е той остава тайна, тъй като правилата на Българската независима енергийна борса не предвиждат публикуване на името му. Но списъкът с възможностите не е дълъг и включва едва три държавни дружества: АЕЦ “Козлодуй”, ТЕЦ “Марица Изток 2” и НЕК. Точно затова сделката повдига съмнения за предварително договорен подарък, след заплахите за протести от старозагорските предприятия.

Търговецът “Загора Енерджи” бе обявил в сряда, че иска да закупи 103 мегавата базова мощност за периода 1 януари – 31 март 2019 г. на цена от 86.03 лв. за мегаватчас. За сравнение ден по-рано държавната ТЕЦ “Марица Изток 2” продаваше пакети за първите месеци на следващата година на цени от 106 лв./МВтч до 116 лв./МВтч и за тях се намери купувач. А миналата седмица бяха постигнати и стойности от над 120 лв./МВтч. Логиката е продавачите да гонят именно тези вече установени нива, за да получат максимална печалба. Въпреки това се намира някой, който е склонен да приеме по-ниската оферта на “Загора Енерджи” и съответно да загуби пари. В конкретния случай става дума за общо количество от 222 377 МВтч, което е продадено за 19.1 млн. лв. (по 86.03 лв./МВтч) вместо за 24.4 млн. лв. при цена от 110 лв./МВтч, например.

Пред “Капитал” Антон Андронов, който е един от съдружниците в “Холдинг Загора”, обясни, че електричеството ще се използва изцяло за производствените нужди на дружествата от холдинга, но не коментира параметрите на самата сделка както и кой е продавачът.

Източници от пазара обаче посочват, че толкова ниска цена може да предложи единствено АЕЦ “Козлодуй”. Последно на 20 ноември атомната централа пласира пакет от 70 мегавата базова мощност за 2019 г. при цена от 91.1 лв./МВтч.

За едни има, за други не

По принцип няма никакви ограничения за това на каква цена ще се сключват сделките на енергийната борса – би следвало тя да се формира на чисто пазарен принцип от търсенето и предлагането. В случая старозагорският търговец е сложил оферта, която няма логика да бъде харесана от производител. Но такъв се намира по неясни какви непазарни мотиви.

Схемата явно не работи за всеки. Например, днес има шест подобни и дори по-добри оферти от тази на “Загора Енерджи”, но продавачи не се явиха на нито един от тях. “Лукойл Нефтохим Бургас” например е обявил, че иска да купи 20 мегавата базова мощност за януари и февруари при цена от 105 лв./МВтч или с 22% над тази на старозогорския търговец. “Гранд енерджи дистрибюшън” пък пуснал оферта за 50 мегавата мощност за първите три месеца на новата година при цена 94.3 лв./МВтч. Само с 40 стотинки по-ниско е предложението на “ЧЕЗ Трейд” за същата мощност и същия период. Търгове на цени от 87 до 89 лв./МВтч са инициирали още “Мост енерджи”, “ЧЕЗ Разпределение” и “Юропиан трейд оф енерджи”.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Енергийният министър потегля към Турция за предоговарянето на договора с “Боташ”

Служебният министърът на енергетиката Владимир Малинов заминава на работно...

В последния момент решиха: Всеки с телефон в ЕС трябва да знае това

Πo вpeмe нa пocлeднaтa cecия нa нacтoящия Eвpoпeйcĸи пapлaмeнт...

Германо-швейцарска компания налива още милиони в Добрич

C пълeн ĸaпaцитeт paбoти paзшиpeниeтo нa зaвoдa зa гъвĸaви...