вторник, април 23, 2024

Без данък сгради за 10г. след саниране

Date:

Сподели новината.

Собствениците на апартаменти в санирани сгради могат да не плащат имотен данък в продължение на до 10 г. За целта те трябва да са обновили напълно блока си и то така, че да получат сертификат категория А по Закона за енергийната ефективност. Освен това трябва да са монтирали слънчеви панели, за да задоволяват нуждите на сградата от енергия.

В случай че не монтират инсталация, която да произвежда ток от възобновяеми източници (ВЕИ), сградата се освобождава от имотен данък за 7 г. Този срок намалява на 5 г. за блоковете със слънчеви панели на покрива, които са получили по-ниска категория – Б, в сертификата за енергийна ефективност. За същите сгради, но без ВЕИ инсталации, освобождаването от имотен данък е възможно само за три години. Важно е да се знае, че тези преференции важат само за сградите, построени преди 1 януари 2005 г.

Данъчното облекчение е в сила отпреди три години, но все още много малко хора се ползват от него, просто защото не знаят за наличието му. То е факт от края на 2007 г., а влиза в сила от началото на 2008 г.

Заради многото дебати около освобождаването на санираните сгради от данъка обаче в крайна сметка малко са тези, които знаят за преференцията. Стигна се дори до налагане на вето от президента Георги Първанов, защото с промени в Закона за енергийната ефективност депутатите измениха Закона за местните данъци и такси. С него те дадоха право от облекчението да се ползват и всички сгради с разрешение за ползване след 2005 г. Последва тълкувателно решение на финансовото министерство и на НАП, промени в закона и в крайна сметка преференцията остана за блоковете с акт 16 преди 2005 г.

В София вече има жилищни блокове

които са били напълно обновени и са получили право от данъчните да не плащат имотния налог в продължение на 7 г., съобщи вчера кметът на район „Оборище” Пенка Ерменкова. Заедно с министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова тя присъства на откриване на санирана сграда на столичната улица „Чаталджа”. Тя е обновена по пилотен проект, голяма част от финансирането по който се осигурява от Програмата на ООН за развитие. По същия проект досега са обновени 27 блока, а в момента тече санирането на още 23 сгради.

„Хората, които сами санират сградите си и не получават пари по някоя програма, също да направят енергиен одит”, съветва кметът на „Оборище” Пенка Ерменкова. Одитът ще покаже какво точно трябва да се направи, за да се санира добре сградата. Едва след като това се изпълни, може да се получи сертификат за енергийна ефективност, обясни Ерменкова.

По проектите за обновяване на жилищните сгради, финансирани от Програмата на ООН за развитие, се получават безвъзмездно 80% от средствата, обясниха от домсъвета на реновираната сграда на ул. „Чаталджа”. За останалите 20 на сто собствениците на апартаменти са дали средно по около 2800 лв. Като в тях се включва подмяната на дограмата, елсистемата, ВиК и тръбите за парното. Както и 18 броя слънчеви панели, които осигуряват топлата вода.

През пролетта ще започне изпълнението на програмата за обновяване на жилищни сгради по Оперативна програма „Регионално развитие”. По нея ще бъдат отпуснати 63 млн. лв., които ще осигурят средства за безвъзмездно финансиране в размер на до 50%.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Германо-швейцарска компания налива още милиони в Добрич

C пълeн ĸaпaцитeт paбoти paзшиpeниeтo нa зaвoдa зa гъвĸaви...

ИЗВЪНРЕДНО: СЕК прекратява участието си в коалицията ПП-ДБ

Средна европейска класа прекратява участието си в коалицията ПП-ДБ....

Голям скандал в болница във Видин

Районна прокуратура-Видин се самосезира по публикации в социалните мрежи...

Обвинение за рекет очаква оздравяването на Динко

Окръжна прокуратура-Ямбол привлече към наказателна отговорност три лица. Г.В., С.К....