неделя, октомври 26, 2025

Петролът поевтиня, заради скъпия долар и облаците над световната икономика

Date:

Сподели новината.

Фючърсите на петрола в азиатската търговия днес спаднаха с около 1 процент, като продължиха тенденцията от вчера, съобщи Си Ен Би Си. Инвеститорите са повлияни от продължаващите локдауни в Китай, който създават сериозни икономически проблеми, както за страната, така и веригите на световните доставки. Върху цената на петрола влияние оказва и силният долар, а и опасенията, че световната икономика е под риск от рецесия, предава БТА.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, референтен за Европа, спаднаха е 1,31 долара, или 1,2 на сто до 104,63 долара за барел.

Американският лек суров петрол поевтиня с 1,25 долара, или 1,2 процента до 101,84 долара за барел.

В понеделник и двата сорта регистрираха най-големия се спад в проценти от март насам, като загубиха между 5 и 6 на сто от цената си.

Спадът е част от тенденцията на глобалните финансови пазари инвеститорите да загърбват рискови активи заради опасенията от по-високите лихви и въздействието им върху икономическия растеж.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

И дребният, и едрият бизнес натискат за по-високи компенсации за ток

И дребният, и едрият бизнес останаха недоволни от обявените...

Радев отвори битка за правомощията си в ДАНС

Президентът Румен Радев няма намерение да се отказва без...

Първи китайски контейнеровоз мина през Арктика и съкрати пътя към Европа

Китайски контейнеровоз завърши пионерско пътуване през Арктика до пристанище...

Израелските удари погребаха град Газа под около 50 милиона тона развалини

Израелските бомбардировки и въздушни нападения са покрили улиците на...