понеделник, май 12, 2025

Село край Берковица пие кална вода

Date:

Сподели новината.

 

Атанас Алексов е кмет на село Бързия, община Берковица, за втори мандат. Управлявам живо село, а пандемията от коронавируса рязко повиши интереса към него, твърди той.

– Г-н Алексов, стана известно, че в Бързия се търсят къщи от хора от близо и далеч за заселване. На какво се дължи този интерес?

– Дължи се на това, че Бързия е живо село с 1460 жители и много млади семейства. Известно е с чистия си въздух, спокойствието, вековните гори наоколо. Имаме основно училище, детска градина, здравен пункт, бензиностанция. Но най-важното е – близо е до няколко града. За 3 минути стигаме до Берковица, за 20 – до Монтана, за 15 – до Вършец. До София се стига за час и половина. Целият автомобилен поток от Видин, Лом, Монтана към София през прохода „Петрохан“ минава през центъра на селото ни. Тази свързаност позволява да се работи в тези градове, а вечер хората да се връщат в селото си.

– От къде са новите кандидати за купуване на къщи?

– Най-много са от Козлодуй, София, но има и от Монтана, Враца. Ние не смогваме да задоволим търсенето. Аз съм станал развеждач на кандидатите из селото. Всеки идва най-напред при кмета да пита какво се продава в момента. Сега съм започнал да правя списък на продавачите, за да им отговарям веднага.

– На какви цени се продават къщите?

– От 10 000 лв. нагоре. Обикновено – 15 000 – 20 000 лв. Това са къщи, останали без стопани и наследниците ги продават. Но след повишаване на търсенето те вдигнаха цените. Преди година цените бяха по-ниски. По тази причина много от сделките пропадат. Но се продават на безценица ниви и градини. Това са парчета земя в планината на цена от 1000 лв. за дка.

– Бързия прилича на град, къщите по главната улица са една до друга, не търсят ли кандидатите двор за градина?

– Всяка къща в Бързия си има двор. Отпред на улицата са къщите, но зад тях има обширни дворове, в които местните отглеждат зеленчуци, плодове. Сега мнозина продават на пътя малини, къпини, отгледани от тях. Една от причините за търсенето е и това – възможността да се произвежда екологично чиста продукция за храна на семействата.

– Има ли къде да работят жителите на селото, а и новодошлите?

– При нас се разивват два бранша – дърводобива и дървопреработването – имаме цехове за мебели и СПА-туризма. Имаме много полезна минерална вода – лекува много сърдечно-съдови заболявания, болести на двигателно-опорния апарат. Едва сега се яви инвеститор, който ще строи СПА-център. Ние имахме такъв, той можеше още да работи, но общината го е продала на фирма „Етап – адрес“. Тя обещала да построи нов и разрушила съществуващия. Но досега не е направила нищо, освен цех за бутилиране на водата. На пазара тя се появява с името „Ком“. Всички много съжаляваме за разрушения СПА-център. Но бъдещето на селото е в тази насока. Имаме два минерални басейна, които привличат хора от цяла Северозападна България. Особено през почивните дни.

– Кои са проблемите на селото? Сигурно не всичко е решено.

– Водата, искаме да имаме чиста вода за пиене. През селото преминава чиста планинска река, от нашата планина са водоснабдени Враца и Монтана, но ние нямаме чиста вода. При дъжд тя потича мътна и не я пием. Имаме пречиствателно съоръжение – силози с пясък, но те не могат да я пречистят. Нужен е утайник, в който да става това. Затова настояваме пред общината да заложи изграждането му.

– Кои са последните придобивки в Бързия?

– Най-много се радваме на банкомата. Досега за пари ходехме в Берковица. От дни имаме и нов, много модерен супермаркет. Откри го фирма от Монтана, при нас е деветият и обект.

– Ако турист отседне в селото, какво може да види?

– Може да отиде до близкия Клисурски манастир, който се намира в нашето землище. Може да попадне на фестивала ни „Бородица в Бързия“. На 5 – 6 септември ще имаме киноложка изложба. Имаме самодейни групи към читалището – певчески, танцови. Може да се любува на самобитните хора, които ги има само в нашето село. Може да отиде до близкото село Цветкова бара с няколко обитатели, но с много вили на софиянци. Може да разгледа храма ни „Свети Николай Чудотворец“, изграден през 16-ти век. Наскоро видинският митрополит Даниил се заинтересува от храма и обеща да бъдат поправени стенописите, които са много остарели.

– Какво искате да знаят кандидатите за дом в Бързия?

– Да знаят, че са избрали едно живо село със здравословен климат и възможност да произвеждат храната си. То е бягство от коронавируса и напрежението на градското ежедневие. Ние ги приемаме с радост и уважение.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Хиляди в Германия протестираха срещу „Алтернатива за Германия“

Хиляди се събраха на 11 май протести из цяла...

Израел отново предупреди срещу признаването на Палестина

Eдностранното признаване на палестинската държава ще принуди Израел да предприеме...

40 университетски преподаватели по право скочиха срещу референдума на Радев

Общо 40 преподаватели по право от Софийския университет "Св....

Постигнат е „значителен напредък“ между САЩ и Китай за митата

Постигнат е "значителен напредък" в двудневните преговори между екипите на...