сряда, март 25, 2026

С държавен кредит плащаме дълговете за АЕЦ „Белене“

Date:

Сподели новината.

Отпускането на държавен кредит е един от вариантите, който се обсъжда, за да може НЕК да се разплати с руснаците за АЕЦ ”Белене” след решението на Арбитражния съд, съобщи БНР, позовавайки се на източници от финансовото министерство.

Арбитражният съд осъди Националната електрическа компания да плати на руската „Атомстройекспорт“ 670 милиона евро за поръчаното оборудване за централата, към които всеки ден се прибавя сумата от 167 хиляди евро.

 

Финансовото състояние на НЕК не позволява компанията да тегли кредит. Българският енергиен холдинг също не може да си позволи да търси нов заем, тъй като има да погасява два предишни. Последният беше за над 1 милиард лева, с които НЕК плати на двете американски централи от комплекса „Марица-изток“. С евентуален нов заем и за АЕЦ „Белене“ Българският енергиен холдинг вече ще е на червено с над 3 милиарда лева. Това налага да се обсъжда и варианта за отпускане на държавен кредит.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

България укрепва енергийната си сигурност с 40% азербайджански газ

Стратегическото партньорство с Азербайджан и развитието на Южен газов...

Външният ни дълг нараснал с над 7 млрд. евро

Увеличението в номинално изражение само на външния държавен дълг...

Борбата с корупцията влиза в служебния кабинет: лидер на АНТИКОРУПЦИОННИЯ БЛОК става министър

Още с първите си стъпки в политическия живот АНТИКОРУПЦИОННИЯ...

Какво свърши особеният управител на „Лукойл“? Дълбоко пазена тайна!

Министерството на икономиката и индустрията не знае какво върши...