Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

четвъртък, август 7, 2025

Стандартът на живот в София е по-висок от този в Пекин, Истанбул и Москва

Date:

Сподели новината.

София предлага на своите жители по-висок стандарт на живот от редица мегаполиси като Пекин, Истанбул и Москва. Българската столица е на 115-о място в класацията на най-голямата консултантска фирма в областта на човешките ресурси Mercer.

Тази седмица компанията представи своите резултати за 2016 г. за градовете с най-висок стандарт на живот в света. В класация се разглеждат общо 459 населени места според индекса Quality of Living Index.

София се нарежда непосредствено преди мароканската столица Рабат, Рио де Жанейро, Пекин, Гуанджоу, Аман, Сао Пауло и Истанбул. Преди българския град пък са столицата на Парагвай – Асунсион, Тунис, Нумеа в Нова Каледония и Доха. По-добре от София се представя и Букурещ, който е на 109-а позиция.

В класацията на Mercer градовете са подредени на база на доста показатели, включващи политическата стабилност и нивото на престъпност; икономическия климат; здравеопазването; стандарта и достъпа до образование; качеството на публичните услуги и транспорт и други.

На първо място като градът с най-добър стандарт на живот за 2016 г. се нарежда Виена. В топ 10 влизат още пет европейски града, три от които са в Германия и два – в Швейцария.

Сред 20-те най-добре класирани населени места по-голямата част отново се намират на Стария континент, а няколко са в Канада, Австралия и Нова Зеландия. Измежду тях не присъстват такива от САЩ и Азия обаче.

Най-високо класираният град от Щатите е Сан Франциско (28-о място). Най-напред в списъка измежду градовете в Азия е японската столица Токио (44-о място).

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Топ 5 на най-здравите автомобили от 70-те години до днес

Πpитeжaниeтo нa нoв aвтoмoбил e чyдecнo изживявaнe, нo имa...

Шотландско имение, собственост на крал Чарлз, предлага частна вечеря! Вижте цената

Имението „Дъмфрис хаус“ в Шотландия предлага на посетителите възможност...

Майко мила! Продадоха картина на внука на Фройд за 16,6 млн. евро

Картина на Лусиан Фройд беше продадена за 13,9 милиона...

За мезе: „БДЖ търси спринтьори за бутане на бързите влакове“ (СНИМКИ)

Пътници са бутали мотрисен влак на излизане от Пловдив...