Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

неделя, юли 27, 2025

ГМО-културите ще ни спасят от глад

Date:

Сподели новината.

Ако не се направят някои сериозни промени в земеделската ни система, светът може да се окаже без храна преди 2050 година. В нов доклад учени от Университета на Илинойс казват, че „ние трябва да започнем да увеличаваме производството сега и то по-бързо от всякога досега“.

Която и да е иновация в областта на продоволствените системи, която ние правим днес, няма как да стане бъде готова да функционира в полетата на земеделските производители в продължение на най-малко 20 години, предупреждават изследователите, пише GreenTech.bg.

До настъпването на 2050 година ние ще трябва да произвеждаме 87 процента повече от първичните хранителни култури – пшеница, ориз, соя и царевица – за да се справим с растежа на населението по света. Това би било предизвикателство дори при наличието на неограничено пространство, но реалността е, че такова няма.

Нивите и земеделските поля постоянно се свиват заради градското развитие, нарастващото население и промените в земеползването. Наред с това последиците от изменението на климата ще направят производството на растителни култури по-трудно поради покачващите се температури, тежки суши, както и силни бури.

Един потенциално решение, предложено от изследователи в университета, обаче е намесата на генното инженерство за основните хранителни култури, за да бъдат те в състояние да устоят на последиците от глобалното затопляне. В момента учените изучава ефектите от промяната на ензима в растенията, отговорен за улавянето на CO2 при фотосинтезата, за да направят процеса по-ефективен. Провеждат се тестове, чиято цел е да покажат дали тази технология може да издържа на тревожните темпове на промените, които се случват по целия свят.

„Пред лицето на извънредните бъдещи предизвикателства ние не разполагаме с лукса да изключим използването на която и да е технология, която може да ни осигури подобряване на производителността на културите“, казва Стивън П. Лонг от Университета на Илинойс.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ще има ли войни за вода

Haмaлявaщитe pecypcи в cвeтoвeн мaщaб тpябвa дa ce paзглeждaт...

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...