вторник, април 30, 2024

56 общини са пред фалит

Date:

Сподели новината.

Общините в България с финансови затруднения са 56, а основно проблемите им са свързани с голямата задлъжнялост. Това показват данните на Сметната палата, която извърши одит на общинските финанси в периода периода 1 януари – 31 декември 2014 г.

В 43 общини размерът на общинския дълг е увеличен с повече от 50% спрямо предходната година. В 35 от тях дългът е скочил с над 100%. При 12 общини увеличението е с над 500% – Камено, Карнобат, Суворово, Роман, Асеновград, Раковски, Родопи, Сопот, Две могили, Костинброд, Маджарово и Тунджа. Според доклада тази задлъжнялост е предпоставка за влошаване на финансовото им състояние в средносрочен аспект.

Общо през 2014 г. общинският дълг е формиран от задълженията на 183 общини. За същата година е поет дълг от 171 общини. В 108 от тях има дългосрочен дълг, а 63 общини с поет краткосрочен дълг. Установено е нарастване в размера на външния и вътрешния общински дълг спрямо предходната година. Без общински дълг към 31 декември 2014 г. са 82 общини. Местните администрации са изпълнили законовите изисквания за поемане на общински дълг. Вторият извод от одитния доклад е за нарушено съотношение: плащания по дълга спрямо размера на собствените приходи.

При одита е направена оценка и на натовареността на общинските бюджети за тригодишния период 2015 – 2017 г. Оценката показва, че  съотношението между плащанията по общинския дълг и собствените приходи за периода 2015-2017 г. е по-голямо от 30% при 56 общини, което е близо една трета от всички общини, управляващи дълг през одитирания период.

Причините за нарушеното съотношение (над 30%) между плащанията по общинския дълг и собствените приходи най-често са взети решения от общински съвети и кметове на общини,  несъответстващи на законовите изисквания, неправилно планиране на приходите по бюджета и ниска събираемост на приходите, нисък контрол и затруднено финансово състояние.

През 2016 г. Министерството на финансите предложи промени в Закона за публичните финанси, с които се предвиди създаването на план за преструктуриране на финансово затруднени общини. Оказа се, че 36 кметства в България са в практически фалит и имат нужда от държавна помощ. С промените в закона се даде възможност правителството да отпуска безлихвен заем на закъсалите общини, който в последствие да се преобразува в трансфер и да не се връща. Условието е министърът на финансите да одобри плана за престуктуриране и той да даде резултат. Досега

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Германо-швейцарска компания налива още милиони в Добрич

C пълeн ĸaпaцитeт paбoти paзшиpeниeтo нa зaвoдa зa гъвĸaви...

ИЗВЪНРЕДНО: СЕК прекратява участието си в коалицията ПП-ДБ

Средна европейска класа прекратява участието си в коалицията ПП-ДБ....

Опустошението на Видин

Поначало когато Ви разказваме за интригуващото минало на българската...