четвъртък, март 28, 2024

България е на 1/2 финал на Евроволей, след като изнесе втора “лекция” на Германия

Date:

Сподели новината.

България победи Германия и е на 1/2-финал на Европейското първенство по волейбол след 3:0 (25:19, 25:23, 25:23) пред препълнената от 12 000 души зала “Арена Армеец” в София.

Волейболният ни национален отбор с треньор Пламен Константинов предложи поредния спектакъл на екзалтираните си фенове в 1/4-финала на Евроволей 2015.

В събота националите ни ще срещнат Франция в 1/2 финала. 38-годишният капитан Владимир Николов отново беше над всички днес. Наричан от коментатора проф. Николов, 11-ицата буквално изнасяше лекции на германците. Много силен мач направиха също Тодор Алексиев и Виктор Йосифов.

Германия и треньорът им белгиецът Витал Хейнен трудно отговаряха на пределно мотивираните “лъвове” и на безспирната им подкрепа от трибуните. Хейнен на няколко пъти изглеждаше извън контрол от яд.

Германците губят за втори път от българите в рамките на Европейското първенство в София след категоричното 3:0 при откриването на шампионата. Днес е едва вторият успех за България в последните пет мача между двата съперника, но е в мач с изключително голяма цена. Победа, която ще бъде помнена дълго от всички родни волейболни почитатели.

Първият гейм започна с 1:0, 1:1 и 2:1 за България след атака на капитана Владимир Николов. Германците изравниха и обърнаха след две блокади на изключително високите им състезатели. При 2:3 бе отсъден аут при атака на българите, но селекционерът на нашите Пламен Константинов поиска видео наблюдение, което отсъди блокаут – 3:3. Родните момчета дръпнаха при 10:6. Последва прекъсване, поискано от треньора на германците Витал Хейнен. Четири поредни точки от блокада за неговите възпитаници и равенство 11:11. Равенство отново при 13:13. България поведе с 14:13 след тройна блокада. Впечатляваща единична блокада на Виктор Йосифов за 16:14 преди техническото прекъсване. Йосифов атакува точно за 17:15, а Брошог намали до 17:16. България набързо покачи до 20:16 и намери своя ритъм в последните минути. Блокаут за 24:19 след атака на капитана Владимир Николов. Грешка на немците и първият гейм е за България – 25:19

Втората част започна с размяна на точка за точка. Мрежа при флот сервис на Шварц и България поведе с 5:4. Невероятна игра на либерото ни Владислав Иванов, но точка за Германия след мощна атака. Отново сгрешен сервис и 6:5 за “трикольорите”. Тодор Алексиев вдигна публиката на крака след страхотна блокада – 7:5. Отново равенство при 7:7. Трети сервис в аут в гейма за немците и 8:7 преди второто техническо прекъсване. 10:8 след атака на Владимир Николов. Хитра игра на немците и точка с техничен удар на Хохен Шопс за 11:10. Равенство при 11:11. Геймът продължи точка за точка, а капитанът Владимир Николов атакува мощно и изглеждаше безгрешен с още две точки 14:13. Бърз обрат за немците с кратки точки и 14:15 в тяхна полза. Йосифов отговори с мощна атака – 15:15. Блокада на Брошог и 15:16. Няколко точки с автор Владимир Николов и резултата достигна до 20:17. Негова грешка при сервис – 20:18. Блокаут след атака на Тодор Алексиев и 21:18. Още две грешки при сервис на притеснените от мощната българска подкрепа немци – 23:20. Германия обаче намали до 23:22. Много важна точка – блокаут след атака на Йосифов доведе резултата до 24:22. Сервис в мрежата на Николай Пенчев даде шанс на немците при първия геймбол за България в гейма. Безпощадна тройна блокада и 25:23 за “трикольорите”.

В началото на третия гейм Германия поведе – 2:4, но България бързо изравни за 4:4. Техничен удар на Шопс за 5:4. “Лъвовете” обърна за 6:5. Равенство при 6:6 след добра атака на Маркус Бьоме. Германия дръпна с четири точки – 6:10. Пламен Константинов поиска прекъсване и каза на играчите си “да проявяват търпение”. Много мощни забивки и България намали при 9:12. Блокада на Теодор Тодоров – 10:12. Обрат и 16:15 преди третото техническо прекъсване. Равенство при 17:17 след ас на Себастиан Шварц. Много умна игра на Георги Братоев и пайп завършен от Тодор Алексиев за 19:17. Брилянтна единична блокада на Виктор Йосифов – 20:17. Много лесни точки за немците след грешки на Георги Братоев и той беше заменен при 20:20 от Любомир Агонцев. При 20:21 Пламен Константинов взе прекъсване. Атака в аут на Кристиан Фром и обратът е фиксиран – 22:21. Още една грешка този път на Шопс и 23:21. Важен ас за германците на Лукас Кампа за равенството – 23:23. България повежда с 24:23 и получава първи мачбол. Блокада на Тодоров – 25:23. Победа за България!

за България играха: Георги Братоев, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев, Николай Пенчев и либеро Владислав Иванов.

Германия: Кристиан Фром, Денис Калиберда, Маркус Бьоме, Георг Грозер, Йохен Шьопс, Лукас Кампа, Тим Бросход и либеро Маркус Щойервалд.