четвъртък, януари 23, 2025

Вижте резултатите на първите български шампиони по лека атлетика! Забавни са!

Date:

Сподели новината.

Резултатите на първите български шампиони по лека атлетика датират от далечната 1926 година. Като стойности в момента те могат да предизвикат единствено насмешка, …

Резултатите на първите български шампиони по лека атлетика датират от далечната 1926 година. Като стойности в момента те могат да предизвикат единствено насмешка,  но като се отчетат особеностите на онези времена, условията, възстановяване, екипировка, методика и други важни компоненти,  могат да бъдат обяснени. Тогава в България не е имало професионален спорт, а държавата се гърчела в криза след три войни, и един тежък вътрешен конфликт като Септемврийското въстание и последствията от него.

През 1926 година шампион на 100 метра става Радивой Дичев с време 11,5 секунди. Всъщност, както сами ще се убедите това е може би най-силният резултат като стойност в цялата надпревара. На 200 метра няма шампион, а на 400 метра първи е отново Радивой Дичев с 55,6 секунди-прилично постижение за онези години. На 1500 метра победител е Панайот Пеев с време с 4,46,0. Реално с подобни постижения в момента шампиони стават момичетата до 16 години, а някои бягат и по-бързо. На 5000 метра също Пеев е златен меделаист с резултат 17,37,0, а на 10 км Иван Тодоров побеждава с 36,36,2 минути. На 110 метра с препятствие шамипон е Никола Колев с време 18,4 секунди. На скок височина постижението е 159 сантиметра, дело на Кръстьо Христов. Тогава има и шампион на овчарски скок. Това е Никола Бояджиев с 3,00 метра. В скока на дължина златен медал печели Любен Желев с 5,70 метра. Има победител и на троен скок- това е Кирил Петрунов с 12,80 метра. Продължаваме с тласкане на гюлле- Петко Иванов- 11,56 метра, мятане на диск- Барис Кръснерев-31,30 метра и хвърляне на копие – Петко Иванов – 39,73 метра. Повечето шампиони са от клубовете АС-23 и Левски – София. В щафетата 4 по 10 метра шампион е АС-23 с време 50,4 секунди, а на 4 по 400 метра – Славия с 4,02,6 минути. В някои от дисциплинита в програмата просто не са проведени надпревари.

Дамите нямат първенство до 1938 година, но в протоколите не са вписани времената, а само победителките. Първите по-сериозни статистичски данни има от 1955 година, когато вече могат да се сфирмират и челни десятки в дисциплините. Времената на първите ни шампиони сега будят наистина насмешка, но те са бягали без шпайкове, на тежка сгурия, тренирали са от време на време, а леката атлетика, като спорт е била все още нещо абстрактно, да не говорим за спортна наука.

По лошо е друго. Произволно избирам 1969 година и дисциплината 800 метра. Тогава лидер е Златко Вълчев от Левски Спартак с 1,48,6 минути, а последен на десето място е Асен Цветков, също от Левски Спартак с 1,53,7 минути. Ако погледнем ранглистата за 2015 година в същата дисциплина ще стигнем до извода, че сме се върнали много, ама много назад. Това е само един пример. Няма нужда да се заравяме в статистиката, но тя говори много защото е точна наука и никога не лъже.

Забележка авт./Богатите статистически данни за ранглиститите и шампионите на България могат да бъдат намерени в прекрасната книга на Александър Вангелов, която е издадена през 2007 година./

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Тежък жребий за България по пътя към Мондиал 2026

България научи съперниците си за квалификациите за Световното първенство...

Тъжна вест! Почина легенда на българския футбол

Почина един от най-обичаните футболисти на "Славия" Михаил Мишев,...

Съдът спря вписването на новия шеф на БФС в Търговския регистър

Софийският градски съд (СГС) спря вписването в Търговския регистър...

Станимир Стоилов не спира да пълни касата на Левски

Станимир Стоилов вече не е на "Герена", но благодарение...