сряда, март 25, 2026

Външният министър: България гласува „За“ дългосрочното замразяване на руските активи. Точка!

Date:

Сподели новината.

„България в нито един момент не се е въздържала от замразяването на руските активи. България е гласувала „За“ дългосрочното замразяване на руските активи и сега се взе решение за безсрочно замразяване. Ние се присъединихме към една декларация на Италия, Белгия и Малта, която казва, че разходването, ако се стигне до такова, трябва да се случи по европейското законодателство и правила. Точка!“. Това заяви министърът на външните работи в оставка Георг Георгиев пред БНТ.

Той призова да не се спекулира с информацията за руските активи.

Външният министър в оставка коментира европейския заем за Украйна и стъпките към мира във войната. Георгиев посочи, че България е съпричастна към Украйна. Детайлите по финансовата помощ ще бъдат тепърва уточнявани и няма да се търсят действия, които да изкарат извън релси публичната дискусия по темата.

Георг Георгиев се надява да се разбере чрез разследване от какво точно е починал българският гражданин в Мичиган, САЩ. „Ние винаги сме призовавали нашите граждани да съблюдават много стриктно дали се спазва законодателството в другите държави“, подчерта външният министър в оставка.

Георг Георгиев смята, че президентът Румен Радев, ако слезе на политическия терен, ще има различна визия за външната политика на държавата.

Tой увери, че въпреки, че правителството се намира в оставка, то няма да остави държавата на пауза. „Ние, ако сме откровени, трябва да има един консолидиран и истински подход спрямо младата гражданска енергия. Тя трябва да бъде политизирана и тези хора трябва да влязат в парламента, за да може да носят и отговорност за действията си. Политиката не е мръсна работа, а това е едно място за всеки един нормален и почтен човек, трябва да му се даде шанс“, призова Георгиев поколението Z да излезе с партията и да влезе в Народното събрание.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

АПИ би всякакви рекорди по безочие със скандални договори за милиарди

Виждали сме какви ли не безочия в разпределението на...

Офисът на Кьовеши в България разследва злоупотреби за 1,7 млрд. евро

267 висящи разследвания за злоупотреби, нанесли щети за 1,7 млрд....

България укрепва енергийната си сигурност с 40% азербайджански газ

Стратегическото партньорство с Азербайджан и развитието на Южен газов...

МВнР с предупреждения за българите в Индия, Шри Ланка и Малдивите

Министерството на външните работи отправи препоръки към българските граждани,...