вторник, юни 17, 2025

ТЕЦ „Марица-изток 2“ вече няма разрешително за свръхзамърсяване

Date:

Сподели новината.

ТЕЦ „Марица-изток 2“ вече няма разрешително за свръхзамърсяване, съобщават от „Грийнпийс“.

Това реши Административният съд в Стара Загора по делото за разрешителното на ТЕЦ „Марица-изток 2“, заведено от екологичните организации „Грийнпийс“ – България и „За Земята“.

Решението на съда се основава на тълкуването на Съда на Европейския съюз, който през март 2023г. реши, че централите не могат да работят, без да спазват екологичните изисквания, ако това ще допринесе за нарушение на нормите за качеството на въздуха.

Съдът също посочва, че разрешителното на централата не отчита общото въздействие от емисиите от серен диоксид на всички производствени и битови източници в района, както и важни данни за замърсяването. По този начин се излага на риск човешкото здраве и околната среда.

Централата е получила разрешението в началото на 2019 година, което й позволява да отделя серен диоксид близо два пъти над допустимото и живак – над четири пъти. Оттогава тя работи в нарушения на закона.

За да може да продължи работа, централата ще трябва да мине през процес по издаване на ново разрешително, което да гарантира, че се спазват съвременните норми за замърсяване със серен диоксид и живак. Тези норми могат да бъдат постигнати с намаляване на капацитета на централата или с ограничаване на работните ѝ часове.

Централата вече работи с 30% от капацитета си и използва три-четири от осемте си блока. Причината е скъпата енергия, която предлага ТЕЦ-а, което прави намирането на клиенти все по-трудно. Дружеството разчита на квотата си за пазара за бита, която получи с политическо решение в средата на 2023 г.,с цената на увеличение на сметките на потребителите

Същите разрешителни имат и ТЕЦ „Ей И Ес Марица-изток 1“ и на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“.

ТЕЦ „Марица-изток 2“ може да обжалва решението пред Върховния административен съд.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Typция yвeличaвa тaĸcитe зa пpeминaвaнe нa чyждecтpaнни ĸopaби пpeз Бocфopa

Typция щe yвeличи тaĸcитe, нaчиcлявaни нa ĸopaби пoд чyждecтpaнeн...

Путин и Ердоган осъдиха действията на Израел срещу Иран в телефонен разговор

Руският президент Владимир Путин и турският президент Тайип Ердоган...

Жена оглави MI6

Британският премиер Киър Стармър съобщи, че за първи път жена...

В Иран екзекутираха мъж, обвинен в шпионаж в полза на Израел

Иранските власти са екзекутирали Исмаил Фикри - ирански гражданин, признат...