сряда, септември 3, 2025

Тъща подари бутилка ракия на зет си край Ловеч

Date:

Сподели новината.

Кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова бе гост на весел празник в село Горан – първият Специален ден на „приведения зет“.

Мислехме го за началото на годината, но го отложихме поради извънредната епидемична обстановка, обясни кметският наместник Петко Петков. Той поясни, че в селото има 24 „приведени“ зетьове, той също е един от тях, но предпочита да им викат „поканени“.

Още в началото на събитието присъстващите видяха рядко срещана гледка – зет докара тъщата до трапезата с количка, като тя му носеше бутилката с ракия. Веселието продължи в този дух.

В своето поздравление кметът Корнелия Маринова подчерта, че в общината този празник има свои традиции. Преди няколко години в Горно Павликене го възобновиха, а доста по-рано ловешкото дружество „Къщовник“ написва правилник на завряния зет. Издават и книжката „Синеоко зетче / Зетчето на баба“ с автор Стефко Бабин. В правилата пишело например, че завряният зет трябва да предава на жена си цялата заплата не по-късно от четири часа от получаването.

„Предполагам, че това правило ще разхубави още повече Горан“, пошегува се кметът и добави, че щом има толкова зетьове, очевидно има и хубави моми.

Корнелия Маринова похвали работата на новия кметски наместник Петко Петков и секретаря на НЧ „Христо Ботев-1927г.” Елеонора Тодорова, подчерта, че тук е и предишният наместник Надежда Петкова, което е добре. Община Ловеч ще ви подкрепя във всяка хубава и полезна инициатива, каза още кметът.

Да си зет в Горан, е въпрос на чест, отговорност и късмет – изтъква девизът на празника. В хумористичната програма имаше полагане на клетва от най-младия зет пред най-стария, поименна проверка дали съставът е налице, припомняне на правилата, както и специални подаръци за зетьовите – готварски престилки, щипки и прах за пране, легени и черпаци. Празникът привърши с танци и народни хора.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко време получават пенсия мъжете и жените в България

Мъжете у нас получават пенсия средно по 20 години...

Нов фалстарт: Връщат отначало делото за насилие над 6-годишния Адриан

Делото срещу Стела Алексиева и Петър Чернев, обвинени в...

Извънредно: Обявиха бедствено положение в Плевен и Долна Митрополия

По искане на кметовете на общините Плевен и Долна Митрополия областният управител обяви...

Решиха съдбата на жестокия убиец на полицейската съпруга Димитрина от Първомай

Ивелин Цветанов, който е задържан за убийството на съпругата...