сряда, ноември 5, 2025

Спрямо 150 магистрати са използвани СРС-та от 2017 г.

Date:

Сподели новината.

150 магистрати са били подслушвани и следени след разрешение за използване на СРС-та от 2017 г. насам. Това стана ясно от въпрос на члена на СК на ВСС Атанаска Дишева в рамките на изслушването на изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов.

Вероятно на база тези разрешения са извършвани и обиски, претърсвания, а и вероятно изземвания, както и не е малко вероятно да са подслушвани и свързани лица и разговори, с отношение към решавани в момента дела.

Атанаска Дишева посочи, че на СК на ВСС са известни обаче само три случая, които са имали институционален път – с образувани досъдебни производства – от Варна, за съдия от Районен съд и съдията от Окръжен съд Търговище. Единствено последното производство има развитие, по първото със съдия Георгиев той е оправдан, а за второто информация нямат.

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов заяви, че не е подготвен за въпроса. Всъщност Сарафов заяви, че му е известен само случая от Търговище, който бе и публичен. Принципно обаче Сарафов заяви, че не е укоримо по принцип използването на СРС-та спрямо магистрати, стига то да е законно и за извършване на законни действия.

Сарафов призова да не се преекспонира темата с осведомеността на главния прокурор.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Данък „дивидент“ ще се увеличи от 5 на 10%, обяви Драгомир Стойнев

Данък "дивидент" ще се увеличи от 5% на 10%,...

„Политико“: България търси отлагане на санкциите на Тръмп за „Лукойл“

България проучва възможността да поиска изключение от новите санкции...

Бумът на втечнен газ прекроява световния пазар

Очаквана се рязък  ръст на доставките на втечнен природен...

Отсечката Рудозем – Смолян влезе в графата „златни шосета“

Голяма делегация начело с министъра на благоустройството Иван Иванов...