През периода 2025-2034 г. Съединените щати ще изразходват близо 1 трилион долара за експлоатация, поддръжка и модернизация на ядрения си арсенал, показва доклад на Бюджетната служба на Конгреса, цитиран от Axios.
Оценените годишни разходи са около 95 милиарда долара – сума, която надвишава бюджета на много федерални агенции.
Докладът подчертава нарастващите разходи за ядрено възпиране, които представляват близо 12% от планираните разходи на Министерството на отбраната за придобиване на оръжия през следващото десетилетие.
Според изпълнителния директор на Асоциацията за контрол на оръжията, Дарил Кимбъл, тези „стремително покачващи се“ разходи отклоняват ресурси от „други по-належащи човешки нужди и приоритети за националната сигурност“.
Ядрените планове на Министерството на отбраната и Министерството на енергетиката включват мащабна модернизация на триадата – междуконтинентални балистични ракети, стратегически бомбардировачи и ядрени подводници. Ключови проекти са Sentinel, B-21 Raider и подводници от клас „Колумбия“.
Въпреки амбициозните планове, критиците посочват, че модернизацията е затруднена от остаряла инфраструктура и липса на капацитет.
„Огромните разходи, посочени в този доклад, не бяха предвидени в началото на програмата за модернизация на ядрената енергия“, заяви Грег Мело, директор на изследователската група в Лос Аламос.
Джей Си Бтайч, основател на частната компания Fuse, смята, че ядреният арсенал може да бъде поддържан по-ефективно чрез сътрудничество с частния сектор. Fuse се стреми да стане „новият министър на ядрената сигурност“, като сред съветниците на компанията са бившият шеф на Националната администрация за ядрена сигурност Лиза Гордън-Хагърти и адмирал Чарлз Ричард.
„Настоящата тенденция само ще продължи да увеличава разходите и да забавя сроковете,“ предупреждава Бтайч. „Трябва да проучим възможности за по-ефективно управление, ако искаме да гарантираме националната сигурност.“