петък, април 19, 2024

Реката – море

Date:

Сподели новината.

Река Амазонка – безспорно най-известната, екзотична, пълноводна, с най-голям водосборен басейн и най-голяма и сложна речна система, река на Земята. Обект на дискусии в продължение на повече от четири века е единствено точната дължина на реката и мястото, от където извира. Последни данни в областта сочат за извор на Амазонка река Мантаро в югозападната част на Перу, Южна Америка, което превръща Амазонка в най-дългата река в света с дължина от почти 6500 км!

Смята се, че Амазонка възниква като трансконтинентална река преди около 11 милиона години, като днешната си форма и размери приема преди около 2,4 милиона години. Интересен е фактът, че преди около 15 милиона години, Амазонка е река с течение в посока Тихия океан на запад. В резултат на разместване на тектоничните земни плочи, реката намира своето русло на изток към водите на Атлантическия океан, където се влива и до днес.

Първите известни заселници в амазонския басейн са племена, обитавали поречието на реката преди около 10 000 години по време на Каменната ера. През 1500г. първият европеец, достигнал тези земи, е испанският командир Висенте Пинсон. Едва през 1541г. испанският конквистадор и изследовател Франсиско де Ореяна прави първото пътешествие по Амазонка. По време на своята експедиция, Ореяна е многократно атакуван от местни индиански племена. Сред тях той забелязва и жени-войни, които оприличава на познатите от древногръцката митология войнствени „амазонки”. Оттук възниква и името на буйната латиноамериканска река Амазонка.

Водосборният басейн на река Амазонка, наречен Амазония, се простира на територията на осем държави: Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Гвиана, Перу, Суринам и Венецуела, с обща площ от над 7 милиона квадратни километра! Той обхваща Амазонската низина, планинската верига Анди, Гвианската планинска земя и Бразилската планинска земя. В по-голямата си част Амазония е с низинен релеф, като поради този факт реката тече бавно, често излиза извън руслото си и залива съседни земи, образувайки множество езера, блата и притоци. Тези земи попадат в екваториалната и субекваториална част на континента Южна Америка. Поради високото количество на валежите в тази част на света, река Амазонка и нейните притоци са изключително пълноводни, като в най-широката си част реката може да варира от 11 км по време на сухия сезон, до над 50 км по време на дъждовния сезон!

     

С над 1100 на брой притока, най-големите от които Рио Негро, Мадейра и Журуа, Амазонка неслучайно е наричана „Реката море”. Заедно с притоците й, тя съдържа около 1/5 от запасите на прясна вода на планетата. Амазонка е и реката с най-голям речен отток в света – всяка една секунда Амазонка и нейните притоци вливат над 200 000 кубични метра сладка вода в басейна на Атлантическия океан. Устието на Амазонка също представлява внушителна гледка с ширина от над 350 км! В устието на реката, на територията на Бразилия, е разположен и най-големия наносен остров в света – Маражо. Образуваният в резултат на седиментни отлагания остров е с обща площ от над 40 000 km²!

Амазония обхваща три природни зони: екваториална гора (селвас), савана (кампос) и планинска област. Повече от 2/3 от речния басейн на Амазонка е покрит с дъждовни гори, които представляват приблизително половината от всички съществуващи дъждовни гори на планетата, превръщайки я в най-големия резерв от биологични ресурси в света. Амазонските тропически гори са дом на над 40 000 вида растения, 5000 вида риби, 1800 вида птици, 8000 вида насекоми, 450 вида бозайници, и ред други биологични видове.

Към впечатляващия брой речни обитатели се числят и най-големият вид речен делфин „Бото”, най-голямата сладководна риба „Пираруко” (чиято дължина достига до 4 м!), змията-великан „Анаконда”, страховитата хищна риба „Пираня”. В Амазония се среща и най-голямото водно растение – гигантската лилия „Виктория регия”, чиито листа достигат до 3 метра в диаметър и издържат на натоварване от 60 кг! В Амазонската джунгла откриваме и растенията, от които се произвеждат 1/4 от познатите на традиционната медицина видове лекарства. Любопитен факт е, че и днес, всяка една експедиция в загадъчната Амазония е съпътствана с откритието на нови и непознати за човека биологични видове.

Главен транспортен воден възел на Южна Америка, течението на Амазонка е и източник на живот (вода, храна, напояване) за хората, населяващи този крайно недружелюбен латиноамерикански регион. Изграждането на първия мост над реката – Ponte Rio Negro през 2011г. несъмнено е символ за бурния икономически и технически прогрес в сърцето на непристъпната Амазонска джунгла, но същевременно с това поражда и редица въпроси и опасения относно съхранението на дъждовните гори на най-старата джунгла на планетата от все по-застрашителния проблем с обезлесяването им в резултат на въздействието на антропогенните фактори в региона.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...

Цената на петрола спада заради Китай и САЩ

Цената на петрола завършва "на минус" през изминалата търговска...