сряда, март 25, 2026

Радев бистри с емира на Катар възможни мерки за сигурност на корабите в Червено море

Date:

Сподели новината.

Президентът Румен Радев и емирът на Държавата Катар шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани обсъдиха в телефонен разговор днес актуалната ситуация по отношение на сигурността в Близкия Изток. Те коментираха дипломатическите усилия за намаляване на напрежението в региона.

Двамата държавни глави говориха включително и за възможностите за обезпечаването на свободното корабоплаване в Червено море. Информация за разговора им беше разпространена от президентството,

Според Румен Радев и шейх Хамад ал-Тани водещото предизвикателство по отношение на гарантирането на траен мир и устойчива стабилност в този ключов за глобалната сигурност регион остава конфликтът между Израел и Палестина. По време на разговора бе споделено мнението, че единственото трайно и общо приемливо решение на конфликт трябва да се търси на базата на стриктното спазване на международното право и прилагане на релевантните резолюции на ООН. Изразено бе и безпокойство от нарастващите рискове в посока неконтролируемо регионално разрастване на конфликта.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

АПИ би всякакви рекорди по безочие със скандални договори за милиарди

Виждали сме какви ли не безочия в разпределението на...

Офисът на Кьовеши в България разследва злоупотреби за 1,7 млрд. евро

267 висящи разследвания за злоупотреби, нанесли щети за 1,7 млрд....

България укрепва енергийната си сигурност с 40% азербайджански газ

Стратегическото партньорство с Азербайджан и развитието на Южен газов...

МВнР с предупреждения за българите в Индия, Шри Ланка и Малдивите

Министерството на външните работи отправи препоръки към българските граждани,...