четвъртък, декември 4, 2025

Пленените от хутите български моряци са освободени

Date:

Сподели новината.

Йеменските хути освободиха екипажа на пленения през ноември 2023 г. кораб Galaxy Leader. Това предаде Асошиейтед прес.

Моряците са били освободени чрез посредничеството на Оман.

Екипажът на Galaxy Leader 25 души включваше моряци от Филипините, България, Румъния, Украйна и Мексико.

По информация на БиТиВи екипажът на Galaxy Leader е предаден на властите в Оман, след постигането на примирието между Израел и Хамас.

Подкрепяните от Иран хути похитиха кораба като част от кампанията си срещу израелската офанзива в ивицата Газа.

От офиса на евродепутата Елена Йончева съобщиха, че двамата български моряци ще бъдат транспортирани до град Мускат в Оман. Очаква се по-късно днес там да пристигне и българска делегация, водена от министъра на външните работи Георг Георгиев.

По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият самолет е бил изпратен, за да ги прибере в България.

Припомняме, че двамата български моряци капитанът Любомир Чанев и старши-помощник капитанът Данаил Веселинов, прекараха повече от година в плен. През септември 2024 г. евродепутатът Елена Йончева пътува до Йемен, за да се срещне с пленените български моряци.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Бургас изригна

Около 2000 души се събраха тази вечер на площад...

Голям протест в София

Хиляди граждани се събраха тази вечер пред "Триъгълника на...

Васил Велев предупреждава за риск от катастрофа на публичните финанси

Има риск от катастрофа на публичните финанси и крах...

Рецидивист повлече полицай с колата си при опит за проверка в Каспичан

23-годишен криминално проявен мъж е нанесъл телесна повреда на...