вторник, ноември 4, 2025

ООН се готви за 120 хиляди бежанци в Армения

Date:

Сподели новината.

Повече от 88 000 души са преминали в Армения от Нагорни Карабах досега и общият брой на пристигащите може да нарасне до 120 000, каза служител на Върховния комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН), цитиран от Ройтерс.

„Готови сме да се справим с до 120 000 души. Много е трудно да се предвиди колко ще дойдат на този етап“, каза Кавита Белани, представител на ВКБООН в Армения, на брифинг в отговор на въпрос за броя на бежанците.

Тя каза, че арменското правителството е изправено пред предизвикателства, за да отговори на нуждите на толкова много хора, описвайки сцени с огромни тълпи от изтощени и уплашени хора в регистрационните центрове.

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев обеща да гарантира безопасността на арменците в Карабах, но каза, че неговият „железен юмрук“ е оставил идеята за независимост на региона в историята.

Азербайджан възнамерява да позволи на група експерти от ООН да посети района на Карабах „в рамките на няколко дни“, съобщи кабинетът на президентски съветник в петък.

Съединените щати и други страни призоваха Баку да допусне международни наблюдатели в Карабах на фона на опасения за възможни нарушения на човешките права. Армения обвини Азербайджан в етническо прочистване в Карабах, нещо, което Баку категорично отрича.

Алиев каза на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън в телефонен разговор във вторник, че неговите сили са атакували само „военни съоръжения… по време на антитерористичните мерки, които продължиха по-малко от 24 часа, и цивилните не са пострадали“, според Това съобщиха от кабинета на президента на Азербайджан.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Данък „дивидент“ ще се увеличи от 5 на 10%, обяви Драгомир Стойнев

Данък "дивидент" ще се увеличи от 5% на 10%,...

„Политико“: България търси отлагане на санкциите на Тръмп за „Лукойл“

България проучва възможността да поиска изключение от новите санкции...

Бумът на втечнен газ прекроява световния пазар

Очаквана се рязък  ръст на доставките на втечнен природен...

Отсечката Рудозем – Смолян влезе в графата „златни шосета“

Голяма делегация начело с министъра на благоустройството Иван Иванов...