събота, март 14, 2026

Кои са най-добрите квартали в Стара Загора

Date:

Сподели новината.

Стара Загора е един от най-бързо развиващите се градове у нас. Той се радва на един приличен просперитет и постоянни инвестиции в последните години. Кои квартали в града са най-добри за живеене? Това е въпрос, на който всеки има собствен отговор. Самият град е съставен от няколко основни места за живеене. Вижте кои са те и кои квартали са най-добри и приятни.

Атюрен е един от най-новите квартали в Стара Загора.
Строителството започва на 21 декември 2006 г. Проектът се осъществява от строително инвестиционното дружество „Симдар“ ООД. Идеята за квартала е той да представлява затворено селище с фамилни къщи от американски тип. Жилищна площ на целия комплекс е общо 64 070 m² Ще бъдат изградени 298 двуфамилни и редови къщи с разгъната застроена площ между 150 и 260 m². Предвижда се да бъде изграден и православен храм по съхранени архитектурни планове от 17 век.

Кварталът е разположен в западната част на града между Железник и ректората на Тракийския университет. Надморската му височина е около 270 м. Изграждането на квартала е едно от най-големите строителни и инвестиционни начинания в града.

След кризата от 2008 г. строителството е спряно поради липса на инвестиционен интерес, презастрояване и потребителско търсене. Край него се изграждат отделни еднофамилни къщи.

Дъбрава
Дъбрава е най-високата точка на гр. Стара Загора. Кварталът се намира в планинския дял на Сърнена гора на 4 км северозападно от града.
Първоначално името на селото е Кутлуджа. През 1906 година селото е преименувано на Добрави.[1] При избухването на Балканската война в 1912 година един човек от Добрави е доброволец в Македоно-одринското опълчение.

В 1956 година името на селото е променено на Дъбрава, а в 1959 година е присъединено към Стара Загора.

През лятото на 2007 година горите в околността на квартала са опожарени от голям пожар. През август 2008 година се появяват проблеми с питейната вода в квартала.

Железник

Железник е квартал в град Стара Загора, разположен в район запад. Надморската му височина варира от 220 m. до 280 m. Кварталът се дели на две части: ж.к. Железник-запад (Големият Железник) и ж.к. Железник-изток (Малкият Железник). Комплексът е строен между 1985 и 1992 година. Населениетому е 53 464 души по данни от 2017 г. Голяма част от сградите са панелни блокове. През 2010-2012 г. е извършено обновяване на инфраструктурата.

В квартала има детска градина и училище. В най-крайните западни части на квартала и в Железник-изток се строят къщи и кооперации. Кварталът е най-голям по площ и по жители в Стара Загора. До магазини „Европа“ и „Техномаркет“ се намира и обръщалото на тролейбусите и автобусите. По бул. „Цар Симеон Велики“ има много автокъщи и сервизи. В „Железник-изток“ се намира и търговска верига „Зора“. Има четири бензиностанции.

Зора

„Зора“ е квартал на град Стара Загора, разположен в най-източната част на града на юг от пътя Стара Загора – Бургас (Е 773). Надморската височина на квартала е 175–180 м. Кварталът е бивше село с името „Айданлии“, присъединено към града като негов квартал.

В кварталът има смесено строителство: къщи, панелни и тухлени блокове. Там е разположено едноименно начално училище и 33 ЦДГ Люляк. Намира се на около 5,5 километра от центъра.

Североизточно от квартала е разположена индустриална зона, бившия ДК, комплекс Тера Груп и множество автокъщи и специализирани автосервизи като Ситроен, Опел, Шевролет, Тойота, Ауди и други. Източно от квартала е разположен бившия „Агробиохим Стара Загора“ (АТЗ Стара Загора), чиято основна дейност е била производството на азотни торове, а сега е площадка на множество фирми – „Панхим“, „ЕС БИ ЕС“, „Зара Газ“, и др.

До квартала се намира хипермаркет „Метро“ и разсадник „Разцвет“.

Казански
Казански е квартал в Стара Загора, построен през 70-те години. Местността се намира в югозападната част на града. Надморската му височина варира от 200 м. до 240 м. Кварталът е съставен от високо и средноетажни панелени блокове. В близост се намира „Руския пазар“, където се продават както дрехи така и плодове и зеленчуци. Името на пазара идва от това, че след 1989 г. на пазара са продавали руснаци, но тази картина се променя и там сега продават китайци, виетнамци, турци и много малко руснаци. Пазарът е изграден на място на бивше обръщало на автобуси. Кварталът се дели на две части Голям и малък. Малкият Казански се водят блоковете след XIII ОУ. В квартала на мястото на бивша военна казарма е изграден парк „Артилерийски“.

Автобусни линии минаващи през квартала са номера 3, 8 и 15. Продължението на един от главните старозагорски булеварди „Славянски“ минава през кв.„Казански“.

Колю Ганчев

„Колю (Кольо) Ганчев“ е квартал в южната част на град Стара Загора, до индустриалната зона.

Местността е най-ниската по релеф в града. Надморската височина е около 170 – 175 m.

Жилищните сгради са предимно къщи, защото в миналото е бил село, носещо името Муратлии. Наименуван е на революционера Никола Ганчев.

До квартала се намират военно летище и гражданското летище Стара Загора, които са причина и за избягване на високоетажно строителство в квартала. Образованието в квартала е представено от ІІІ основно училище „Кольо Ганчев“ и Спортна гимназия „Тодор Каблешков“. Там се намира и стадионът „Трейс арена“ на футболния клуб „Верея“.

В квартала действат пазар за авточасти и множество търговски пунктове. Има конна база на полицията, на Тодоровден се организират конни състезания.

Свързан е с централната градска част чрез тролейбусни линии 2 и 26, автобусна линия 204.

В близост са разположени Техникумът по ветеринарна медицина и Центърът за рехабилитация и размножаване на редки видове.

Лозенец

Лозенец е квартал в северозападната част на Стара Загора, разположен в подножието на парк Аязмото. Надморската му височина варира от 280 м. до 380 м. Населението на квартала се състои предимно от цигани, като по официална регистрация в квартала живеят 5000 души, от които обаче около 1000 са на гурбет в чужбина или в София, където старозагорските цигани държат голяма част от търговията на женския пазар[1]. В квартала са разположени 2 учебни заведения (12 ОУ „Г.Гърбачев“ и СОУ „Христо Смирненски“).

Самара – 1
„Самара 1“ е квартал в Стара Загора.

Разположен е източно от кв. „Самара 2“ и югоизточно от кв. „Самара 3“. Надморската му височина варира от 190 до 225 м.

Сградите в квартала на север от бул. „Цар Симеон Велики“ са предимно къщи, а на юг – жилищни блокове.

В квартала има детска ясла, детска градина, основно училище, 2 аптеки, хотел. В южните му части се намира търговски парк „Стара Загора“ с изградени „Парк Мол Стара Загора“, магазин „Технополис“ и магазин „Практикер“. Непосредствено до тях се намира и бившия магазин „Карфур“ (проектиран да се разшири до „Карфур Сити Мол“).

В квартала има множество автомобилни сервизи, там се намира и сграда на Съюза на българските автомобилисти. В покрайнините на квартала има автоцентрове на „Фолксваген“, „Форд“, „Ягуар“, „Волво“, „Ланд Ровър“ и „Ивеко“, както и бензиностанции на „Лукойл“ и „Петрол“.

Три чучура

Трите чучура е квартал в западната част на гр. Стара Загора, името му произлиза от чешмата с три чучура, намираща се на негова територия. Кварталът е разделен на три части: „Три чучура север“, „Три чучура център“ и „Три чучура – юг“.

Три чучура – център

Централната му част е най-малка, но и най-благоустроена и представлява един от най – хубавите квартали в града. Надморската височина на местността е от 240 м. до 280 м. Там има поща, детска градина, хипермаркет Billa и няколко бензиностанции. Кварталът се намира до главен булевард „Цар Симеон Велики“. На север квартала граничи с Три чучура – север, на изток с квартал Казански, а на юг е Индустриална зона с жп линиите.
Три чучура – север

Северната част на квартала е почти самостоятелна и добре благоустроена. Надморската височина на квартала е от 300 м до 330 м . В нея има функциониращи училище и детска градина. Свързаността с централната част на града и други квартали е осигурена чрез автобусни транспортни линии. По-старите „заралии“ познават тази част от града още с името „Орловото гнездо“ (по името на най-високата сграда).
Три чучура – юг

„Три чучура – юг“ се намира в югозападната част на Стара Загора. Надморската му височина е от 200 м до 240 м. В квартала има училище, детска градина, а на границата му с квартал Казански се намира т.н. Руския пазар, където може да се намерят както дрехи, така и плодове и зеленчуци.

В близост е и хипермаркет Billa, който е разделен на две, като втората част е на магазин за техника Densi.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Офисът на Кьовеши в България разследва злоупотреби за 1,7 млрд. евро

267 висящи разследвания за злоупотреби, нанесли щети за 1,7 млрд....

Регистрираха коалицията на Радев

Бившият президент Румен Радев ще участва на предсрочните парламентарни...

Правителството с важна информация за Българите в Близкия изток

Служебното правителство публикува важна информация за българските граждани в...

Влезе в сила новата цена на водата

От 1 март влезе в сила новата цена на...