сряда, май 7, 2025

Какви цени предлагат хижите у нас?

Date:

Сподели новината.

Любителите на планината и на разходките сред природа могат да нощуват в обща спалня срещу 20 лева, пише „Телеграф“.

Това е цената, на която туристите могат да си отдъхнат след изморителен преход. Все повече хижи обаче правят възможните преобразувания и предлагат самостоятелни стаи с по две или три легла за около 30 лева, като рядко се надвишава тази цена.

 

Фактори

„Върху ценообразуването на нощувките в хижите влияят много фактори – дали е самостоятелна стая или обща спалня, какви са  предлаганите условия – собствена, обща или външна баня, големината и видът на направените ремонти и подобрения, разходите за отопление и други подобни“, обясни Иван Панкев, експерт „Хижна дейност и маркировка“ в  Сдружение „Български туристически съюз“.

Освен обстановката в самата постройка важно условие е и дали до хижата има автомобилен път, както и дали се намира в защитена територия. В хижите и заслоните с такова местоположение дори най-малките ремонти трябва да се съгласуват и одобрят от управлението на националния парк, съответно на природния парк или резервата.

„За конструктивни изменения не може да става и дума“, допълва Панкев. Всички членове на туристически дружества от системата на БТС с платен членски внос за текущата година ползват отстъпка от цената.

Правилник

В туристическите хижи всеки може да се нахрани с това, което си носи, категорични са от БТС. „Не само няма условие за задължителна консумация, но точно обратното, за да бъде категоризиран един обект с такъв статут, той задължително трябва да разполага със столова, където туристите могат спокойно да консумират храната и напитките, които си носят.

В някои от хижите има и условия за приготвяне на собствена храна, но това е рядкост“, уточни още Панкев. Предлаганата храна от стопаните на хижата пък зависи от готваческите им умения, но и от трудността, с която се доставят продуктите.

За някои високопланински хижи и заслони те се носят на гръб или с коне. Неписано правило е винаги да има супа и хляб, защото така всеки може да се нахрани след дълъг поход.

Колкото до вътрешния ред в хижите, има правилник, който определя поведението на посетителите. Хижарят като стопанин на туристическия дом може да изисква този ред да се спазва.

Според правилника на хижите в системата на „Българския туристически съюз“ в обектите, които се намират в населени места, има определено работно време. „Във високопланинските и отдалечените хижи се приемат туристи по всяко време на деня и годината, като в тях задължително се осигурява подслон, дори и при липса на свободни легла“, посочва експертът на БТС.

Той отбелязва, че правилата, касаещи туристите, са доста либерални, единствената забраната е да се консумират храни и напитки в спалните помещения. Изисква се и съобразяване с времето за сън и почивка от 22.30 часа до 6 часа, както и да се пали огън и да се разполагат биваци само на специално предвидените за целта места.

Собственост

Около 200 са хижите и заслоните, които са под юрисдикцията на БТС. Туристическият съюз обаче управлява директно само 20, а останалите са предоставени безвъзмездно на туристическите дружества, членове на съюза.

Хижите у нас обаче са многократно повече. През последните 30 години стотици са станали частна собственост, някои са препродавани по няколко пъти. Това се случи, защото години наред никой не се занимаваше с тези обекти.

Някои се превърнаха в руини, за други бяха извадени констативни протоколи и вече не са в системата на БТС, а пък немалка част са строени с доброволчески труд и дарения. „Най-фрапантен е случаят с хижите в района на Боровец, които почти без изключение са завзети от местното туристическо дружество „Рилски турист“, изключено още преди години от БТС“, посочи Иван Панкев.

Останалите в системата на БТС обекти са преотстъпени на туристическите дружества, членове на сдружението, с безсрочни и безвъзмездни договори за стопанисване и управление. Няколко от обектите, за които БТС има акт за собственост и са под прякото управление на централата, се отдават с договори за наем, които често са символични.

Пътеки

Според действащия в момента правилник за маркировката на туристическите пътища у нас маркирането на пътеките се извършва от „Българския туристически съюз“ и дружествата, които членуват в него.

Материална подкрепа оказват министерствата на околната среда и на земеделието, Планинската спасителна служба, общини и други организации, уточняват от БТС. Когато маршрутът попада в защитена зона, той задължително се съгласува с управлението на зоната.

Самата маркировка е държавна собственост и се финансира от държавата. В последните години държавата е абдикирала от тези си задължения и това се е отразило на състоянието, особено когато става въпрос за зимна, колова маркировка, чието изграждане и поддържане е трудно реализируемо и скъпо струващо начинание, коментират от БТС.

Деца учат как се пали лагерен огън

БТС има амбиция да възроди Юношеския туристически съюз, който е бил основан още в далечната 1908 г. Самият Български туристически съюз е едно от най-старите доброволни сдружения у нас. Идеята на младежката организация винаги е била да се възпитават младите в родолюбие, като опознават природата и планините.

Рестартът на ЮТС е даден с организирането на туристически образователни лагери за деца от 7 до 18 г. По време на лагерите ще има походи, обучения, посещения на интересни и важни туристически обекти в България.

Децата ще научат как се пали лагерен огън, как да се ориентират с компас и карта, да разпъват палатка, да подреждат раниците си за поход. Те се подготвят и за важни умения в планината като оказване на първа помощ, ще придобият знания, свързани с пребиваването и опазването на природата и биоразнообразието в района. В БТС вече постъпвали заявки за включване в младежките лагери.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Бюджетните приходи изостават и от плана за 2025-а и от изпълнението за 2024-а

Данните за изпълнението на бюджета за първото тримесечие на...

В Женева САЩ и Китай топят ледовете

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и главният...

Депутатите дадоха шест месеца срок да се изготви Пътна карта за пенсионната реформа

Социалната комисия прие проект на Решение за задължаване на...

Лукашенко помилва 42 политически затворници

Президентът на Беларус Александър Лукашенко помилва 42 души, осъдени...