понеделник, май 12, 2025

Голямо предприятие в Силистра спира дейност

Date:

Сподели новината.

Голяма част от дървопреработващите предприятия в страната са спрели работа или са в процес на спиране, поради спекулативните цени на дървесината, пише pariteni.bg.

Сред тях са Кроношпан България ЕООД, с изградени мощности в Бургас и Велико Търново, които в края на декември спряха производство и вече работят с намален капацитет, Фазерлес АД – ключово предприятие за регион Силистра и Свилоза АД – Свищов, които са в процес на спиране, съобщиха от Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост.

Директно наетите само в тези три предприятия са над 1000 човека, а индиректно над 5 000 човека в сферата на транспорта, добива, услугите и др. 

 

Основната причина за това е спекулативното покачване на цената на дървесината през 2022 г, довело до непосилни цени за местното население, както и за индустрията.

По данни на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост по-голямата част от предприятията, използващи масивна дървесина за суровина, също имат сериозни проблеми и не могат да изпълняват договорите си заради високите цени на дървесината и липсата на достатъчно количество суровина.

До проблема се стигна заради наложените изкуствени ограничения върху добива на дървесина – заповедта за намаляване с 30% на сечите във вековни гори на служебния министър Христо Бозуков от края на 2021 г.

Въпросната наредба не защитава горите, а им вреди, защото възпрепятства санитарната и възобновителна сеч – тази, която прочиства дърветата, помага им да се развиват и се случва само след съгласуване и одобрение с компетентните органи.

Резултатът е по-малко добита дървесина и за бизнеса, и за домакинствата, както и непосилно високи цени на суровината.

Отделно в България не се оползотворява т. нар. прираст в горите, който у нас се използва едва на 50%, а средно в Европа над 75 на сто. От бранша настояват за отпадане на тези ограничения.

В сферата на Горското стопанство и Горската промишленост в България работят над 60 000 човека и създават над 3% от БВП, основно в полупланинските и планинските райони, като на места това е единственият поминък.

Сега голяма част от тези хора са изправени пред опасността да останат без работа в зимните месеци при растящи цени и пълна липса на алтернатива.

Въпреки нашите многократни сигнали, до момента държавата не реагира, затова сме поискали и писмено среща с министър-председателя, в опит да запазим този структуроопределящ отрасъл за страната, коментираха от бранша.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Хиляди в Германия протестираха срещу „Алтернатива за Германия“

Хиляди се събраха на 11 май протести из цяла...

Израел отново предупреди срещу признаването на Палестина

Eдностранното признаване на палестинската държава ще принуди Израел да предприеме...

40 университетски преподаватели по право скочиха срещу референдума на Радев

Общо 40 преподаватели по право от Софийския университет "Св....

Постигнат е „значителен напредък“ между САЩ и Китай за митата

Постигнат е "значителен напредък" в двудневните преговори между екипите на...