неделя, декември 14, 2025

Два нови грипа нахлуха в България – как можем да ги спрем

Date:

Сподели новината.
Нов за България грипен щам се очаква през настоящия есенно-зимен сезон – “Мичиган“. Проблемът при него е, че за разлика от останалите, които предстои да ни атакуват, към този населението ни няма изграден имунитет.“Като цяло очакванията са още в края на този месец и началото на ноември да бъдат изолирани първите грипни щамове. Те ще бъдат общо четири като имунитет би трябвало да имаме най-вече към т.нар. “Пукет“, който е по-стар от останалите и е минал през България два пъти“, обясни главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, цитиран от в. „Труд“.

Част от населението ни е прекарало и “Колорадо“, който атакува страната ни миналата година. Нямаме защита към щама “Сингапур“, както и към “Мичинган“.

От тази година обаче противогрипната ваксина включва всички изброени и е 4-валентна. Традиционно имунизацията срещу грип остава много ниска у нас – не повече от 2-3% от хората.

Най-подходящото време за ваксина е през октомври, ноември и декември. Важно е да се уточни, че от 2019 година противогрипните препарати ще са безплатни за пенсионерите, навършили 65 години.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Свлачище блокира движението по пътя Асеновград – Смолян

Заради продължителния дъжд в района на трети тунел на...

Китайските компании ускоряват прилагането на изкуствен интелект

Китайските предприятия засилват инвестициите и внедряването на бързо развиващите...

Русия обмисля ответни мерки срещу Фарьорските острови

Русия обмисля ответни мерки срещу Фарьорските острови, след като...