петък, юли 4, 2025

Бургас създава собствена Силиконова долина

Date:

Сподели новината.

Бургас ще се превърна в център на високите технологии. Със стартирането на дейността на новата гимназия за компютърно програмиране и иновации градът ще си създаде собствена база за създаване на ай ти специалисти. В същото време новата индустриална зона край Равнец ще бъде насочена към привличането на инвеститори във високите технологии. Целта е да се изгради нещо като технологиен хъб, което пък ще даде солиден тласък на местната икономика. Казано на метафората Бургас ще изгражда собствена Силиконова долина.

Професионалната гимназия за компютърно програмиране и иновации пък ще  е най-новото училище в страната, което ще отвори врати през учебната 2018/2019 г. в Бургас. То ще бъде с интензивно изучаване на английски и немски език и ще подготвя специалисти в професионално направление „Компютърни науки“, професия „Програмист“, специалности „Програмно осигуряване“ и „Приложен програмист“, със срок на обучение 5 години и прием след завършен седми клас.

В него ще се изучават съвременните програмни езици Java, C, C++, JavaScript, .NET. В учебните програми ще бъде заложено придобиването на знания и умения за обектно ориентирано програмиране в алгоритмите и структурите от данни, в областта на разработване на софтуер и уеб дизайн, технология на програмирането, системи за управление на бази данни, интернет програмиране. Учениците ще придобият специфични знания и умения в сферата на роботика, изкуствен интелект, хардуерен дизайн, кибер сигурност, облачни технологии.

Обучението ще се осъществява в обособен образователен кампус, отговарящ на най-новите световни стандарти – с учебен корпус, общежитие, помещение за учебна фирма и програмиране. След приключване на обучението си учениците ще получат диплома за средно образование, сертификат за владеене на чужд език и документ за професионална квалификация по компютърни науки, съответно за „програмист“ и „приложен програмист“.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Голям пожар лумна в Бургас – обхвана спортната зала до ст. „Лазур“

Пожарът в спортната зала до стадиона в к-с „Лазур“...

Тъжна вест! Напусна ни д-р Бойко Миразчийски

Сбогуваме се с изпълнителния директор на УМБАЛ Бургас доц....

Зрелищна катастрофа в Бургас: 25-годишен се заби в бетонна ограда

Зрелищна катастрофа в Бургас. Инцидентът е станал около 18:15...